- Startujemy w wyborach po to, by mieszkańcy Bydgoszczy mogli żyć normalnie w przyjaznym mieście, bez nieustających podwyżek i partyjnych waśni. Po raz pierwszy konwencja wyborcza odbywa się w Fordonie ? to nie przypadek. Zaprosiliśmy tutaj państwa, by głośno powiedzieć, że Fordon to Bydgoszcz, tutaj mieszkają bydgoszczanie, którym należy się większa niż do tej pory troska o ich sprawy – powiedział kandydat ma prezydenta Konstanty Dombrowicz i zapowiedział ustanowienie stanowiska burmistrza Fordonu, utworzenie Centrum Kultury i Administracji oraz realizację Master Planu dla Starego Fordonu.

Konstanty Dombrowicz powiedział, że jego komitet wyróżnia się spośród innych, bo zawiera z mieszkańcami umowę. – Po pierwsze, proponujemy mieszkańcom porozumienie. Ja kandydat na prezydenta, radni z naszej listy po wyborze gwarantujemy realizację programu ?Wszystko dla Bydgoszczy?. Mieszkańcy, akceptując program, deklarują udział w wyborach 16 listopada i oddanie swoich głosów na nas ? kandydata na prezydenta i radnych z listy Porozumienie Dombrowicza. Nasz program nie jest programem partyjnym, a spisem oczekiwań, planów i pragnień samych bydgoszczan – powiedział, dodając, że hasłem komitetu jest “Wszystko dla Bydgoszczy”.

Kandydat na prezydenta zapowiedział budowę 80 osiedlowych ulic, utworzenie Regionalnego Centrum Rekreacji w Myślęcinku, budowę mieszkań dla młodych, 4-pasmowej trasy W-­Z, przebudowę Glinek i Nakielskiej, likwidację parkingowej strefy B, zmniejszanie opłat komunalnych ? woda, ścieki, śmieci, ustanowienie stypendiów na szkolne zakupy, centrum kongresowo-­kulturalne na placu Teatralnym, stabilizację pozycji MZK, przebudowę stadionu Polonii, zielone, ukwiecone miasto, w którym kultura nie będzie zaściankowego szczebla.

Przemówienie Konstantego Dombrowicza zawierało ostre akcenty antypartyjne. – Członków rozmaitych partii jest w Bydgoszczy może z 700. Dlaczego oni w mieście liczącym ponad 350 tysięcy mieszkańców mają dyktować warunki, swoje partyjne warunki? – pytał. Dodał jednak, że jeśli PiS lub SLD będą mieć w programie ciekawe rozwiązania dla Bydgoszczy to współpraca będzie możliwa.

- Ta sala widowiskowa Wiatraka wygląda dokładnie tak, jak przed czterema laty. Żywy beton. Zabrakło dobrej woli miasta, zabrakło pomocy, przecież nie Kościołowi, ale placówce służącej wszystkim, i młodym, i dorosłym mieszkańcom Fordonu. I myślę, że jesteśmy zgodni. Temu przedsięwzięciu należy pomóc – stwierdził na zakończenie.

Symbolem kampanii wyborczej, podobnie jak 8 lat temu będą jabłka. – Tak samo jak w 2002 roku jabłka przyniosły szczęście, tak teraz przyniosą szczęście – stwierdził prowadzący konwencję.

Szefem sztabu wyborczego została Małgorzata Gęsikowska, była prezes Kujawsko-Pomorskiego Zrzeszenia Handlu i Usług. W swym wystąpieniu nawiązała do wczorajszego awansu Teresy Piotrowskiej na urząd Ministra Spraw Wewnętrznych. – Dlaczego o tym mówię? To Teresa była w 2002 roku, kiedy Konstanty Dombrowicz i jabłuszko wygrały wybory samorządowe w Bydgoszczy szefową sztabu. W związku z tym to ona mnie przekonała, że Bydgoszcz nie ma być partyjna. Przekonała mnie również, że mało znana poprzednio osoba jest osobą wartościową, pracowitą, mądrą i jest ratunkiem dla Bydgoszczy przed partiami politycznymi. Minęło tyle lat, a nic się w tych słowach nie zmieniło. Za to Teresie dziękuję. Bo dzięki niej jestem tutaj i mogę popierać najlepszego z kandydatów – powiedziała Gęsikowska. I dodała: – Tymi jabłuszkami chcemy podziękować mieszkańcom Bydgoszczy za to, że wsłuchali się w głos obecnego włodarza miasta, który jedno co zrobił dobrze dla Bydgoszczy, naprawdę zrobił dobrze i ja chylę czoło przed nim. Powtarzał nam bydgoszczanom i myśmy to zrozumieli, że nie chcemy partii politycznych, że chcemy samorządu! Z tymi koszykami idziemy do mieszkańców Bydgoszczy! – wezwała.

Z listy “Porozumienia Dombrowicza” na radnych kandydować będą m.in.:

  • w okręgu nr 1 (Czyżkówko, Flisy, Miedzyń-Prądy, Okole, Osowa Góra, Piaski, Smukała-Opławiec-Janowo, Wilczak-Jary) Bogdan Dzakanowski, znany działacz samorządowy, Małgorzata Tafil-Klawe ? profesor, była prorektor Collegium Medicum w Bydgoszczy i Jan Raczycki, w PRL działacz podziemia niepodległościowego, Solidarności, więzień sumienia, a z ostatniego miejsca… również kandydujący do urzędu prezydenta miasta Konstanty Dombrowicz,

  • w okręgu II (Bartodzieje, Bielawy, Bydgoszcz Wschód-Siernieczek-Brdyujście, Leśne) Jerzy Woźniak ? przedsiębiorca, rzecznik prasowy komitetu Dombrowicza, Barbara Kozber ? obecna radna, dziennikarka telewizyjna, a ostatni na liście będzie Andrzej Man ? muzyk rockowy zespołu ROAN,
  • w okręgu III (Nowy Fordon, Stary Fordon, Tatrzańskie, Tereny Nadwiślańskie) Jerzy Boniecki – prezes Stowarzyszenia Tenisowego “Sokół-Bajka?, wiceprezes Stowarzyszenia Samorządna Bydgoszcz, Krzysztof Mójta ? członek Rady Osiedla Nowy Fordon, inicjator, współzałożyciel i członek zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Członków Spółdzielni Mieszkaniowych, Benedykt Odya ? doktor, adiunkt UKW, prodziekan ds. studenckich, Teresa Śnitko ? specjalistka spraw podatkowych,
  • w okręgu IV (Błonie, Górzyskowo, Szwederowo) Leszek Latosiński ? były wicedyrektor Wydziału Edukacji UMB, obecnie sekretarz gminy, Karolina Biskup ? wiceprzewodnicząca Rady Ławniczej, Marek Grabowicz ? oficer policji, wiceprzewodniczący Rady Osiedla Górzyskowo, Jan Siuda – były dyrektor ZDMiKP,
  • w okręgu V (Bocianowo-Śródmieście-Stare Miasto, Glinki-Rupienica, Jachcice, Wzgórze Wolności) Danuta Reiter-Warczak – była dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Maciej Marynowski – rzemieślnik, właściciel zakładu wulkanizacyjnego, Krystyna Klatecka – założycielka Stowarzyszenia Wspólnota Duchowa ?Iskierki? oraz Domu Serca, Elżbieta Ługiewicz-Łbik – współudziałowiec spółki Bydgoska Starówka, Henryk Pulchny – handlowiec, Rober Łucka – wykładowca akademicki UTP, były architekt miasta,
  • w okręgu VI (Kapuściska, Łęgnowo, Łęgnowo Wieś, Wyżyny, Zimne Wody-Czersko Polskie) Ewa Kowalska ? pielęgniarka, przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych, Lila Wiśniewska – była dyrektor Zespołu Szkół Gastronomicznych, Zbigniew Lizoń – przedsiębiorca i społecznik, organizator wystaw ciężarówek, współzałożyciel Bydgoskiego Towarzystwa Automobilistów, Aleksander Sykutera – szef Stowarzyszenia Młodzi Bydgoszczanie, a na końcu listy Łukasz Kulpa.