W sali konferencyjnej im. Bydgoskiego Marca 1981 r. w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się dzisiaj uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności zasłużonym dla niepodległości Polski.

Na wniosek Prezesa  Instytutu Pamięci Narodowej prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda przyznał kilkudziesięciu osobom, głównie z naszego regionu Krzyże Wolności Solidarności.  Odznaczenia w sali konferencyjnej im. Bydgoskiego Marca 1981 r. w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie wręczył dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku, prof. dr hab. Mirosław Golon.

- Bez waszego wysiłku, bez trudy tych, czy to w epoce stalinowskiej, czy później w długim trwaniu gomułkowskiej dyktatury już po 56., bez waszego oporu, tych, którzy w latach 70. do opozycji się włączyli i najliczniejszej rzeszy, którzy w latach 80. wygrali, nasza historia, nasze państwo wyglądałoby dużo gorzej - powiedział prof. Golon.

W imieniu odznaczonych głos zabrał Krzysztof Szachta. Dziękując za wyróżnienie, stwierdził, że pokonanie komunistycznej dyktatury nastąpiło w wyniku dwojakich działań: pracy organicznej i romantycznej. - Nasze pokolenie okazało się pokoleniem ludzi mądrych, którzy dzięki spokojnej, systematycznej pracy w strukturach podziemnych, w strukturach niezależnych, wykorzystując koniunkturę międzynarodową, a także wsparcie i to nie tylko modlitewne i chyba nieocenione i nieodkryte do dzisiaj naszego wielkiego orędownika w Rzymie, Jana Pawła II dobiło do przystani Niepodległość. (...) Krzyże, które dzisiaj odbieramy to wyraz uznania, pamięci i wdzięczności. Nie działaliśmy dla zaszczytów i splendoru. Przyjmujemy je z pokorą, ale także z radością - powiedział Szachta.

Odznaczeni zostali: Klemens Baranowski, Janusz Bochenek, Andrzej Bogucki, Ewa Czarnecka, Bogdan Domek, Wiesław Filipski, Grzegorz Grzywacz, Andrzej Kaczor, Jacek Karwowski, Bogusław Koc, Helena Kotecka, Witold Kraśniewski, Marian Lisowiec, Adam Łokucijewski, Henryk Mrówczyński, Henryk Nagajek, Anna Nawrocka, Aleksander Nawrocki, Anna Olpeter-Łenyk, Eugeniusz Pazderski, Katarzyna Polak, Radzimir Marian Prus III Grobelski, Lucyna Rejmanowska, Antoni Rogalski, Włodzimierz Schmeichel, Stanisław Siech, Izabela Maria Simińska, Andrzej Skowroński, Aniela Smykowska, Zbigniew Smykowski, Alfons Spudych, Barbara Spudych, Anna Szachta, Krzysztof Szachta, Edmund Szarszewski, Grzegorz Szeferski, Jan Szmelter, Danuta Świderek, Konrad Turzyński, Janusz Umiński, Jan Wiślicki, Jolanta Teresa Wiśniewska, Ewa Janina Zalewska, Hanna Zawadzka, Anna Zygnerska

oraz pośmiertnie:

Ryszard Błaszczyk, Zdzisław Dzięgielewski, Jadwiga Friedel, Teresa Friedel, Ryszard Hańczyk, Ryszard Kosik, ks. Józef Kutermak, Zdzisław Ligowski, Gerard Münster, Ryszard Olkiewicz, Janina Szwedowska, Krzysztof Znaniewicz, Hieronim Żórański i inni.

Uroczystość uświetnił koncert Rafała Chmiela i Piotra Gąsiewskiego.

***

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.  Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.