Dzisiejsza uroczystość rozpoczęła się odegraniem przez Romana Biskupskiego hejnału Bydgoszczy. Uhonorowanie dr. Jana Biziela i Alojzego Stryszyka pamiątkowymi tablicami to inicjatywa Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy we współpracy z Miejskim Komitetem Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa oraz Zarządem Klubu Piłkarskiego Polonia. Zasługi, bohaterstwo i zejście się dróg życia dwóch wybitnych bydgoszczan w kamienicy przy ul. Długiej 12 przedstawił Jerzy Derenda, prezes TMMB.
- Dwie różne postaci, dwa różne życiorysy, ale postaci, które na zawsze pozostaną w historii naszego miasta. Dwa różne życiorysy, ale przecinają się w tym jednym miejscu, jakże wspaniałym, powiem najpiękniejszym budynku przy ul. Długiej. Niech to będzie wyzwaniem także dla pozostałych – powiedział prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski i podziękował działaczom TMMB za odszukiwanie pamięci i budowanie naszej bydgoskiej tożsamości.
Tablice zostały umieszczone na kamienicy przy ul. Długiej 12, będącej od 1916 roku własnością rodziny Stryszyków. Kamienica ta została w latach 2008-2014 wyremontowana przez obecnego właściciela, Stanisława Stryszyka, emerytowanego nauczyciela Technikum Elektronicznego w Gdańsku, który jest synem Alojzego Stryszyka. Tablice odsłonili prezydent Rafał Bruski i Stanisław Stryszyk.
Słowa św. Jana Pawła II przypomniał ks. prałat Stanisław Kotowski, proboszcz parafii farnej, który poświęcił odsłonięte tablice. – Naród bez pamięci traci swoją tożsamość. Dobrze więc, że te pamięć staramy się zachować. Dobrze, że zachowując tę pamięć przypominamy sobie ideały, którymi kierowali się wielcy ludzie, którzy żyli na tym świecie tak jak my. Mieli problemy, kłopoty, troski, odczuwali strach, lęk. A jednak potrafili to przezwyciężyć, realizując siebie w tej miłości do ojczyzny. Dzięki tym ludziom i tym ideałom my możemy żyć dzisiaj w wolnym kraju i dziękować Panu Bogu za tę wolność, którą się cieszymy. W tym duchu chcę poświecić te tablice – powiedział ks. Kotowski.
—-
Alojzy Stryszyk ?Ali?, był przedwojennym kupcem, działaczem sportowym, współzałożycielem BKS Polonia, zawodnikiem pierwszej jedenastki drużyny piłkarskiej, lekkoatletą, tenisistą, członkiem Bydgoskiego Towarzystwa Wioślarskiego, Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, działaczem Polskiego Związku Zachodniego. Do 1939 r. należał do ścisłego grona działaczy decydujących o wizerunku klubu. Należał także do darczyńców klubu. Został zamordowany przez Niemców 26 maja 1942 roku na dziedzińcu budynku Gestapo przy dzisiejszej ulicy Poniatowskiego. W momencie egzekucji Alojzy Stryszyk krzyknął: ?Niech żyje Polska!?. Śp. Alojzy Stryszyk spoczywa na Cmentarzu Obrońców Bydgoszczy. Uhonorowany jest także na 2 innych tablicach – pierwsza, ufundowana przez bydgoskich kupców, mieści się w katedrze bydgoskiej, druga – na murze stadionu Polonii.
Dr. Jan Biziel (ur. 1858 – zm. 1934 w Bydgoszczy) to Honorowy Obywatel Bydgoszczy, działacz niepodległościowy, po powrocie Bydgoszczy do Polski przewodniczący Rady Miejskiej. W kamienicy przy ul. Długiej 12 dr. Jan Biziel ratował od śmierci rannych uczestników Powstania Wielkopolskiego (1918-1919). Dzięki życzliwości Stanisława Stryszyka (ojca Alojzego) powstał tu punkt przerzutowy rannych powstańców. Miejsce nadawało się do konspiracyjnej działalności. Prowadziło z niego przejście na ul. Pod Blankami. W samym budynku zaś znajdowała się pracownia koszykarska z piwnicą z snopkami wikliny. Tutaj dr Jan Biziel ryzykując życiem udzielał pomocy lekarskiej, a nawet w trudnych warunkach przeprowadzał operacje ciężko rannych powstańców. Podleczonych powstańców wywożono wozem wśród snopków słomy i worków kartofli. Czasem wyprowadzano przebranych w mundury niemieckie pożyczane od krawców.