- Konieczność zachowania ekwiwalentności zobowiązań stron wobec siebie obejmuje niezbędność wskazania równoważących się wartości i działań, które strony sobie oferują.
Marzena Matowska, szefowa MCK, tłumacząc, co miała na myśli, gdy oczekiwała od twórców pisemnego zobowiązania się do lojalności (1 października)

- Decydując o połączeniu UMK i AM wyszliśmy poza własne horyzonty, pojęliśmy, że prowadzenie badań i działalności dydaktycznej odbywa się przede wszystkim w interesie wspólnoty, której jesteśmy częścią i społeczeństwa, któremu służymy.
Prof. Andrzej Tretyn, rektor UMK, podczas inauguracji roku akademickiego (1 października)

- Wraz z wyborem mam prawo oczekiwać, że do historii przejdą praktyki izolowania niektórych parlamentarzystów od podejmowania istotnych dla powiatu decyzji.
Senator Jan Rulewski, gratulując Tadeuszowi Zwiefce wyboru na szefa Platformy Obywatelskiej w Bydgoszczy (4 października)

- To był zawsze operator myślący. Dobrze współpracujący z dziennikarzami. Rozumiejący się z dziennikarzami.
Konstanty Dombrowicz, były szef redakcji telewizyjnej w Bydgoszczy, podczas uroczystości wręczenia operatorowi Januszowi Szwedzie nagrody im. Tadeusza Nowakowskiego przyznanej przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich (8 października)

- Pomorze spłynęło krwią. Tu było najwięcej ofiar. To była straszna, krwawa jesień w 1939 roku. W centralnej Polsce o tym nie wiedziano.
Prof. Bogdan Chrzanowski podczas wykładu na zaproszenie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego ?Grota? w Bydgoszczy (8 października)

- Od 13 października do 31 grudnia 2011 roku zasiadał Pan w radzie nadzorczej spółki WKS Zawisza. Czy prezes zarządu spółki komunalnej może zasiadać w organach innych spółek handlowych?
Pytanie portalu bydgoszcz24, skierowane do Marcina Heymanna, na które nie doczekaliśmy się odpowiedzi (9 października)

- Nie wciskajmy kitu. Do Białych Błot trasa S5 dojdzie od strony Gniezna. Dalej nie wierzę. Jeżeli ktoś mi mówi, że do 2018 roku będzie zbudowana droga S5 w kierunku Nowych Marz, to kłamie.
Poseł Eugeniusz Kłopotek w programie regionalnej telewizji pt. ?Polityka dla ludzi? (10 października)

- Spotykamy się po raz 42. Od trzech i pół roku tutaj przy pomniku oddajemy cześć ofiarom katastrofy smoleńskiej. Bez wyjaśnienia przyczyn tej katastrofy nie będzie wolnej Polski. Wierzę, że już wkrótce będą warunki do dojścia do prawdy.
Jan Perejczuk pod pomnikiem na Starym Rynku (10 października)

- Wygrana PiS w sądzie to niezbyt częsty widok.
Mec. Bartosz Kownacki, pełnomocnik Jarosława Kaczyńskiego, po wyroku nakazującym senatorowi Kutzowi przeprosić prezesa PiS (10 października)

- Zmiana ma wyłącznie charakter merytoryczny. Zmiany dokonano za zgodą dotychczasowego koordynatora.
Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta, uzasadniając awans dla Wiktora Jakubowskiego i zdegradowanie Sławomira Filipiaka (11 października)

- Upiększacie swoim własnym wyobrażeniem, swoją własną siłą, żeby nasze miasto było ukwiecone, piękne, czyste, żeby ogrody, balkony były kolorowe.
Wiceprezydent Grażyna Ciemniak, gratulując laureatom konkursu ?Bydgoszcz w kwiatach i zieleni? (11 października)

- Demoralizacja płynąca z Unii Europejskiej ma na celu stworzenie z nas bezmyślnych automatów.
Krystian Frelichowski, przewodniczący Bydgoskiego Klubu Gazety Polskiej, podczas pikiety pod hasłem ?Ręce precz od naszych dzieci? przed siedzibą kuratorium ? (12 października)

- Powódka zachowała się w sposób uczciwy i prawy (co w obecnych czasach zdaje się być coraz rzadziej spotykaną postawą) wyraźnie przeciwstawiając się nieprawidłowemu rozliczeniu posła Pawła Olszewskiego.
Fragment uzasadnienia wyroku sądowego, nakazującego przywrócenie do pracy dyscyplinarnie zwolnionej pracownicy bydgoskiego fiskusa (14 października)

- Mimo trzech moich interpelacji i objęciem przez prezydenta Bruskiego patronatem honorowym tej akcji, nie znalazło się ani grosza z kasy miejskiej na ten cel.
Radny Michał Krzemkowski, informując, że z dużych miast, tylko Bydgoszcz i Opole nie dofinansowały ogólnopolskiej akcji upamiętnienia żołnierzy wyklętych za pośrednictwem plakatów w środkach komunikacji miejskiej (14 października)

- Kiedy rok temu żegnaliśmy Lecha Lewandowskiego, wiceprzewodniczącego Rady Miasta, powiedziałaś do mnie: ?Teraz na mnie kolej. Ty będziesz mnie żegnał?. I dodałaś po swojemu: ?Tylko nie mów za długo?.
Roman Jasiakiewicz podczas uroczystości pożegnania Felicji Gwincińskiej (15 października)

- Jestem wdzięczna za to, że mogłam z jej świadectwa życia czerpać.
Dorota Jakuta, przewodnicząca sejmiku województwa, podczas uroczystości pożegnania Felicji Gwincińskiej (15 października)

- Dziękuję ci za to, że interesy miasta, interesy bydgoskiej kultury zawsze stawiałaś ponad interes własny czy partyjne polecenia.
Konstanty Dombrowicz, były prezydent Bydgoszczy, podczas uroczystości pożegnania Felicji Gwincińskiej (15 października)

- Forma i sposób, w jaki dokonano odwołania pani Krystyny Trepczyńskiej, budzi nasz stanowczy protest, a brak uzasadnienia, który powoduje snucie przez media różnych oskarżeń jest niedopuszczalny i nie przystoi instytucji, którą Pan kieruje.
Fragment protestu skierowanego przez Zarząd Regionu Bydgoskiego NSZZ ?Solidarność? do prezesa IPN, Łukasza Kamińskiego (16 października)

- W sprawie posła Olszewskiego postępowano tak, jak gdyby Urząd Skarbowy zajmował się doradztwem podatkowym. Co zrobić, żeby zapłacić jak najniższy podatek. To są normalne praktyki, jeżeli to robi firma doradcza.
Poseł Kosma Złotowski, zapowiadając złożenie interpelacji w tej sprawie (17 października)

- Wzywamy Państwa do odwagi, zajęcia stanowiska ponad interesami poszczególnych partii.
Fragment listu Piotra Cyprysa, prezesa Stowarzyszenia Metropolia Bydgoska, do radnych Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego (20 października)

- To nie są ludzie straceni. Oni pragną być przydatni. Są bardzo zaangażowani w pracę i gdy ją stracą, będą jeszcze bardziej chorzy.
Piotr Holka, członek Rady Wojewódzkiej Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, w związku z zagrożeniem dla dalszego funkcjonowania zakładów pracy chronionej (21 października)

- Kiedy w Toruniu pada hasło Toruń, to tam idą wszystkie ręce na pokład. Kiedy w Bydgoszczy pada hasło Bydgoszcz, to jeden patrzy na drugiego podejrzewając, że każdy chce ugrać głównie coś dla siebie.
Fragment wywiadu, który Ewie Staroście udzielił Maciej Eckardt (22 października)

- Skuteczny okazał się pozew o egzekucję wyroku. Sąd nakazał przeprosić pod groźbą grzywny.
Aleksandra Plucińska, była dyrektor generalna K-PUW, wyjaśniając, dlaczego dopiero pięć miesięcy po zapadnięciu prawomocnego wyroku ukazały się w ?Gazecie Wyborczej? przeprosiny Marcina Kowalskiego i Agory (24 października)

- Strategia na lata 2007-2012 to czas, w którym Bydgoszcz została zgrillowana przez władze sejmiku. Boję się, że po tej strategii, która została przyjęta do roku 2020, może już nie mieć kto w Bydgoszczy z grilla wyciągnąć popiołu.
Roman Jasiakiewicz, przewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy, podczas konferencji prasowej (24 października)

- Będziemy przeciw temu protestować i jesteśmy gotowi do obrony przed tymi złymi pomysłami Platformy. Ale jeśli ktoś się rzuci na nas z mieczem, na samej obronie nie poprzestaniemy.
Łukasz Schreiber, szef PiS w Bydgoszczy, zapowiadając obronę nazwy mostu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego (24 października)

- Co dalej? Zobaczymy. Myślę, że w Bydgoszczy jest sporo do zrobienia. Jeżeli będzie ku temu okazja, to przecież nie powiem, że to mnie nie interesuje, że wyjeżdżam.
Konstanty Dombrowicz, były prezydent Bydgoszczy, podczas spotkania promującego książkę ?Dobre adresy? jego autorstwa (24 października)

- To przypomina kult jednostki z najgorszych czasów.
Sławomir Cenckiewicz o ośmiu pakietach lekcji o Wałęsie, przygotowanych przez Ministerstwo Edukacji, podczas spotkania w oratorium kościoła oo. jezuitów (25 października)

- Jeszcze rok temu prezydent Bydgoszczy zaciekle walczył o podwyższenie cen biletów, twierdząc, że jest to działanie niezbędne dla ratowania budżetu miasta. Dziś, kiedy sytuacja finansowa Bydgoszczy jest nawet gorsza, bilety mają być tańsze o 20 gr. Ta obniżka zapewne wielu ucieszy. Czy jednak nie jest to początek kampanii wyborczej?
Szymon Wiłnicki, wiceprzewodniczący Federacji Młodych Socjaldemokratów, podczas pikiety na Starym Rynku w przeddzień sesji Rady Miasta (29 października)

- To zastanawiające, że trzy i pół roku zabrało ustalenie rzekomych wad tej uchwały.
Konstanty Dombrowicz, były prezydent Bydgoszczy, przed sesją Rady Miasta, na której miał się pojawić wniosek o zmianę nazwy mostu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego (30 października)

- Jako region, miasto upadamy i zajmowanie się dzisiaj zmianą nazwy mostu ma tylko i wyłącznie podtekst polityczny.
Henryk Sapalski, były prezydent Bydgoszczy, przed sesją Rady Miasta, na której miał się pojawić wniosek o zmianę nazwy mostu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego (30 października)

- Panie prezydencie niech pan nie wariuje i naszego zakładu tak nie likwiduje.
Wierszyk wygłoszony przez jednego z pracowników Nitro-Chem-u, pikietujących przed ratuszem w trakcie sesji Rady Miasta (30 października)

- Kierowcy dojeżdżają do pętli, gdzie zaczynają pracę. Jadą tam, gdzie zostaną skierowani. Zarabiają mało. I mają jeszcze płacić za dojazd do pracy?
Marek Napierała, przewodniczący ?Solidarności? w MZK, podczas pikiety przed ratuszem w trakcie sesji Rady Miasta (30 października)

- Nie chcemy być urzędnikami prezydenta II kategorii. Dla nas liczy się człowiek. My nie liczymy się dla prezydenta.
Napisy na transparentach, z którymi pikietowały przed ratuszem w trakcie sesji Rady Miasta pracownice MOPS-u (30 października)

- Mały polityk zabrał się za wielką sprawę, za wielką wspólnotę.
Radny PiS Stefan Pastuszewski w związku z propozycją radnego PO, Michała Sztybla, by znieść przywilej pozwalający radnym jeździć za darmo środkami komunikacji miejskiej (30 października)

- W Toruniu ten przywilej przysługujący radnym zlikwidowany został kilka lat temu. I tam odbyło się to na wniosek radnych Prawa i Sprawiedliwości.
Radny PO Jakub Mikołajczak w odpowiedzi (30 października)

- 35 lat temu w tej filharmonii wykonywałem Koncert a-moll Paderewskiego. Było to przeżycie, którego każdą sekundę pamiętam. Nie przypuszczałem, że po 35 latach dostąpię tutaj takiego zaszczytu.
Piotr Paleczny, po otrzymaniu tytułu Honorowego Obywatela Bydgoszczy (3 listopada)

- Zawsze mówię prawdę, choćby była najtwardsza.
Prezydent Rafał Bruski podczas spotkania z mieszkańcami Błonia, Górzyskowa i Szwederowa (13 listopada)

- Myślę, że Bydgoszcz, która przoduje w bardzo wielu dziedzinach, związanych z edukacją, z kulturą, z partycypacją społeczną będzie przodować także – jeśli już nie jest to rzeczywistość – będzie absolutnie przodującym miastem w tym, jak działają i jak rozwijają się ciągle seniorzy.
Marzena Matowska, dyrektor MCK, na uroczystości z okazji Dnia Seniora (13 listopada)

- Mama miała zwyczaj obdarowywać wszystkich członków rodziny egzemplarzem ?Pana Tadeusza?. Chciałabym, żebyśmy wszyscy przejęli ten obyczaj, żeby kolejne rodziny były obdarowywane tą książką, bo żeby dęby przetrwały kolejne pokolenie, potrzebna jest mądrość.
Katarzyna Gwincińska po zasadzeniu dębu Felicji Gwincińskiej w Alei Dębów (14 listopada)

- Przekażemy z oryginalnym autografem i z pozdrowieniami od Roberta Biedronia. Przekażemy posłowi Kownackiemu po to, aby skłonić go do pewnej refleksji nad swoim poniedziałkowym zachowaniem i wpisem na Facebooku.
Poseł Łukasz Krupa przed wręczeniem posłowi Bartoszowi Kownackiemu książki Roberta Biedronia pt. ?Tęczowy elementarz? (14 listopada)

- Rozumiem, że moje dosadne słowa mogły się nie podobać, mogły być przykre dla niektórych osób. Uważam, że nieraz dosadnego języka trzeba użyć.
Poseł Bartosz Kownacki w związku ze swoim wpisem na Facebooku: Płonie pedalska tęcza na Placu Zbawiciela. Ciekawe ile jeszcze kasy wyda bufetowa na jej renowację zanim zdecyduje się ją usunąć (14 listopada)

- Możemy bez trudu oddzielić się od medialnej sieczki, którą karmią codziennie swoich widzów środki masowe przekazu.
Ks. biskup Wiesław Mering w homilii podczas Mszy św. otwierającej I Kujawsko-Pomorski Kongres Katolików ?Stop ateizacji? (16 listopada)

- Mówią o tolerancji, równości, demokracji, a wszystkich, którzy mają inne zdanie, najchętniej pozbawiliby możliwości zabierania głosu.
Ks. dr hab. Dariusz Oko na temat zwolenników ideologii gender w wykładzie podczas tego kongresu (16 listopada)

- W przyrodzie jest tak, że to pies macha ogonem. W Bydgoszczy jest odwrotnie – to ogon macha psem. Tym ogonem jest pan Drzewiecki, który macha panem Bruskim jak chce.
Grzegorz Gruszka podczas konferencji prasowej z udziałem Mirosława Orłowskiego (21 listopada)

- To nieudolny człowiek, to ja wiem. To jest darmozjad utrzymywany z naszych pieniędzy. Mówię z pełną odpowiedzialnością. Trzy lata minęły, żadnego ważnego problemu nie rozwiązał. Na sesji obiecał: Zajmę się ZACHEM-em, pojadę do ministra skarbu, będę interweniował.
Grzegorz Gruszka na tej samej konferencji (21 listopada)

- Najwięcej dzieci w Wielkiej Brytanii rodzą właśnie Polki, więcej niż kobiety z krajów muzułmańskich.
Prof. Roman Kotzbach podczas wykładu w ramach Bydgoskiego Kolokwium o Ziemi organizowanego przez BTN (22 listopada)

- Co by było gdyby nie było Straży Miasta? Policjanci nie będą reagować, że źle są zaparkowane samochody. Byłoby zdecydowane pogorszenie porządku i bezpieczeństwa w mieście.
Prezydent Rafał Bruski podczas spotkania z mieszkańcami okręgu wyborczego obejmującego dzielnice Bartodzieje, Leśne, Bielawy, Bocianowo, Śródmieście, Stare Miasto (22 listopada)

- Cieszę się, że na ziemi kujawsko-pomorskiej mogę współpracować z takimi osobami jak poseł Walkowiak, pan minister Mojzesowicz.
Jarosław Gowin podczas briefingu w Słonecznym Młynie (23 listopada)

- Janosik w tym przypadku sprawiedliwy nie był.
Poseł Tomasz Latos o nowelizacji ustawy zwanej Janosikowa, preferującą województwo mazowieckie (25 listopada)

- Misja Pana Przewodniczącego, której najważniejszym celem było doprowadzenie do zgody w bydgoskiej Platformie Obywatelskiej, nie powiodła się. W związku z tym faktem, oraz nieuwzględnieniem w strukturze zarządu partii, reprezentacji ponad połowy członków PO w Bydgoszczy, nie chcąc legitymizować działań nowego zarządu, opuściliśmy salę.
Fragment oświadczenia Jerzego Bonieckiego, przewodniczącego jednego z kół PO w mieście oraz członka Rady Regionu Platformy Obywatelskiej (26 listopada)

- Gromadzi nas protest i gniew.
Poseł Kosma Złotowski podczas wiecu na Starym Rynku w obronie nazwy mostu imienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego (26 listopada)

- Uczciwi ludzie powinni protestować przeciw niegodziwości.
Jacek Sasin, były zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, podczas tego wiecu (26 listopada)

- Grupka radnych chce zaistnieć i tematem zastępczym przykryć fatalne rządy w Bydgoszczy.
Były prezydent Bydgoszczy Konstanty Dombrowicz podczas tego wiecu (26 listopada)

- Proszę tych radnych, by nie hańbili Bydgoszczy, nawet wbrew swoim przywódcom partyjnym.
Poseł Tomasz Latos podczas tego wiecu (26 listopada)

- Śmierć prezydenta to za mało. Chcą zabić pamięć o prezydencie.
Radny Marek Gralik podczas tego wiecu (26 listopada)

- Najpierw Ruch Palikota zgłosił wniosek o zmianę nazwy mostu, później SLD, a potem PO. Oni ścigają się w szarganiu pamięci Lecha Kaczyńskiego.
Łukasz Schreiber, szef miejskich struktur PiS podczas tego wiecu (26 listopada)

- Sposób kierowania uczelnią przez pana rektora określiłbym jako zarządzanie poprzez eventy przy jednoczesnym przekazywaniu realnej władzy w ręce kanclerza.
Prof. Roman Leppert wyjaśniając podczas otwartego posiedzenia senatu, dlaczego nie chciał być dłużej prorektorem UKW ds. dydaktycznych i jakości kształcenia (26 listopada)

- Tak źle jak obecnie jeszcze nie było. Powiem otwarcie, przyczyną zła, które dzieje się na uczelni jest kanclerz tej uczelni.
Jerzy Serwiński, przewodniczący stowarzyszenia absolwentów UKW podczas tego posiedzenia senatu (26 listopada)

- Lech Kaczyński musiał naprawdę być wybitny, skoro boją się go nawet, gdy już nie żyje.
Radny Piotr Król podczas sesji Rady Miasta zmieniającej nazwę mostu (27 listopada)

- Dzisiejsza uchwała to żadna walka polityczna ? a jeśli walka to emocji z analitycznym rozumem.
Radny Włodzisław Giziński podczas tej sesji (27 listopada)

- Jeśli przyjęliście do swojego klubu Michała Sztybla, kiedyś szefa kampanii prezydenckiej Lecha Kaczyńskiego, to dlaczego nie macie takiej tolerancji dla Lecha Kaczyńskiego?
Maciej Różycki z Solidarnych 2010 podczas tej sesji (27 listopada)

- Dla Rafała Bruskiego jedynym sposobem wzbogacenia budżetu miasta są nękające mieszkańców podwyżki cen.
Bogdan Dzakanowski podczas konferencji zapowiadającej powstanie Bydgoskiej Bramy Porozumienia, która wystartuje w wyborach do europarlamentu oraz samorządowych (28 listopada)

- Cieszę się z tego, że Bydgoszcz, rok po gminie, w której pracuję – Nowej Wsi Wielkiej, otrzymała taki sam certyfikat.
Leszek Latosiński, zwolniony przez prezydenta Bruskiego wicedyrektor Wydziału Edukacji UMB, w związku ze zdobyciem przez Bydgoszcz certyfikatu Samorządowego Lidera Edukacji (3 grudnia)

- Jeżeli się ma pomysł na kulturę i tożsamość Bydgoszczy, każdy może do nas przyjść. Nie ma żadnych ograniczeń, ani w pomysłach, ani w wieku, ani w środowiskach.
Marzena Matowska, dyrektor MCK, podczas spotkania prezydenta z mieszkańcami Czyżkówka, Flisów, Osowej Góry, Jachcic, Piasków, Smukały, Opławca i Janowa (4 grudnia)

- Proszę o wyjaśnienie z jakiego powodu odmówiono firmie ?Margrafsen? wydawcy mojej książki pt. ?Dobre adresy? możliwości zaprezentowania mieszkańcom Bydgoszczy tej publikacji i ewentualnej jej sprzedaży za pośrednictwem BCI.
Konstanty Dombrowicz w liście do dyrektora Bydgoskiego Centrum Informacji (6 grudnia)

- Zapraszając nas na ten bankiet, prezydent przygotował czarną polewkę.
Radny Marek Gralik, informując, że działacze Prawa i Sprawiedliwości nie będą uczestniczyć w otwarciu Trasy Uniwersyteckiej z mostem o zmienionej nazwie oraz bankiecie wieńczącym uroczystość (12 grudnia)

- Na wniosek Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego sejmik przegłosował taki dar dla nas.
Ks. Krzysztof Buchholz, informując o kwocie milion zł, której brakowało fundacji Wiatrak do rozliczenia dofinansowania ze środków unijnych, jakie otrzymała na budowę Domu Jubileuszowego (18 grudnia)

- Minister obrony jest z panem premierem na Radzie Europejskiej w Brukseli, więc po starym sentymencie, znając moją sympatię dla muzeum poprosił mnie, abym go reprezentował.
Radosław Sikorski, otwierając wystawę ?Od Cedyni do Karbali? w Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy (20 grudnia)

- To efekt trwałej utraty płynności finansowej spółki, brak możliwości wznowienia produkcji i nieudane próby znalezienia nowego inwestora.
Jarosław Czerwiński, prezes Zarządu Infrastruktury Kapuściska, wyjaśniając powody złożenia do sądu wniosku o ogłoszenie upadłości firmy, zajmującej się zarządzaniem majątkiem po byłym ZACHEM-ie (31 grudnia)

.