Posiadanie wykwalifikowanej kadry pracowniczej to jedno z wyzwań polskiej kolei. Zdaniem analityków rynku pracy, w najbliższych latach zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie będzie sukcesywnie wzrastało.

Coraz lepsza kondycja przewoźników działających w Polsce, wzrastające zainteresowanie klientów tą formą transportu, a także rozwój infrastruktury kolejowej to tylko niektóre przesłanki świadczące o rosnącym zapotrzebowaniu na wykwalifikowaną kadrę, która stopniowo mogłaby zastąpić na różnych stanowiskach pracowników, którzy zbliżają się do osiągnięcia wieku emerytalnego.

Najprężniej działającą na terenie kraju placówką edukacyjną, która co roku wypuszcza na rynek pracy specjalistów branży kolejowej, jest reaktywowane w 2014 roku Technikum Kolejowe w Bydgoszczy, działające pod patronatem Bydgoskiej Szkoły Wyższej.

Szybko okazało się, że wznowienie działalności Technikum Kolejowego, które działało tu w latach 1952-2007, było strzałem w dziesiątkę. Szkoła co roku może pochwalić się dobrą rekrutacją. Nie jest tajemnicą, że nabyte w Technikum Kolejowym w Bydgoszczy umiejętności, to gwarancja efektywnego odnalezienia się na rynku pracy.

- Jesteśmy dumni z tego, że reaktywacja Technikum Kolejowego się udała. Technikum Kolejowe w Bydgoszczy jako jedyne w kraju w stu procentach skupia się na kształceniu przyszłej kadry polskiego kolejnictwa Postawiliśmy tylko i wyłącznie na kształcenie w zawodach kolejarskich. Jesteśmy jedyną tego typu szkołą w Polsce - mówi z dumą mgr inż. Tomasz Makowski, dyrektor Technikum Kolejowego.

Placówka posiada status szkoły niepublicznej na prawach szkoły publicznej i jest bezpłatna. W szeregi szkoły wstępują co roku mieszkańcy nie tylko Bydgoszczy i województwa kujawsko-pomorskiego, ale też innych regionów Polski.

Nauka w Technikum Kolejowym w Bydgoszczy kończy się egzaminem maturalnym, po drodze zaś uczniowie zobligowani są do zdania egzaminów zawodowych, których zaliczenie pozwala zdobyć im konkretny zawód. 

- Obecnie w naszej szkole uczy się 250 osób. Z rozmów, jakie prowadzimy z naszymi uczniami wynika, że powodem złożenia u nas dokumentów były nie tylko tradycje rodzinne czy zainteresowania, ale przede wszystkim gwarancja zatrudnienia - dodaje dyr. Makowski.

Technikum Kolejowe w Bydgoszczy oferuje do wyboru cztery kierunku kształcenia. Są to: technik dróg kolejowych i obiektów inżynieryjnych, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, technik transportu kolejowego, technik elektroenergetyk transportu szynowego.

Dla każdego kierunku opracowany jest osobny program, każdy ma swoją specyfikę i wymaga zdobycia unikalnej specjalistycznej wiedzy. Chodzi m.in. o poznanie takich zagadnień jak podstawy ruchu kolejowego, urządzenia sterowania ruchem kolejowym i łączności, kolejowe pojazdy szynowe, eksploatacja handlowa kolei, odprawa pociągów na stacji, technologia i organizacja stacji, drogi kolejowe, mosty kolejowe, kosztorysowanie, dokumentacja przetargowa.

Szkoła współpracuje z najważniejszymi podmiotami, działającymi w branży kolejowej w Polsce. Są to m.in. PKP Polskie Linie Kolejowej S.A., PKP Cargo, PKP Intercity, POlregio, Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz S.A.

Już dziś zachęcamy do zapoznania się z ofertą Technikum Kolejowego w Bydgoszczy. warto się spieszyć, bo miejsc w tegorocznej rekrutacji pozostało coraz mniej.

Więcej informacji na temat oferty szkoły można znaleźć na stronie internetowej www.kolejowe.edu.pl lub kontaktując się z pracownikami szkoły pod numerami telefonów: 502 340 870, 754 408 407.

[YT]https://youtu.be/FegdXc-1C6o[/YT]