Czy można leczyć za pośrednictwem masażu? Wykwalifikowani masażyści i fizjoterapeuci przekonują, że tak, ale taki typ masażu powinien być wykonywany wyłącznie przez doświadczonego specjalistę, który posiada odpowiednią wiedzę i umiejętności w tej dziedzinie. W przeciwnym wypadku może jedynie zaszkodzić pacjentowi.

Czym jest masaż medyczny?

Masaż medyczny nazywany także masażem leczniczym to koncepcja masażu, w której istnieją teoretyczne uzasadnienia celowości działania, metody diagnozowania, oceny i kontroli stanu pacjenta. Obejmuje pełną metodologię opracowywania planu postępowania i metody oceny końcowych efektów leczenia. Odpowiednio wykonany masaż leczniczy spełnia wymogi działania medycznego, przez co jest korzystny dla zdrowia pacjenta. Wspiera jego leczenie, rehabilitację i powrót do formy po urazach, wypadkach i chorobach.

Po masaż medyczny tylko do technika masażysty (http://policealna.gowork.pl/bydgoszcz/masaz)

Nie wystarczy ukończyć krótki kurs masażu czy uczyć się go samodzielnie, aby móc uprawiać zawód masażysty. Jeśli nie posiadamy gruntownej wiedzy dotyczącej wpływu masażu na zdrowie człowieka, w ogóle nie powinniśmy oferować nikomu masażu leczniczego. Możemy wówczas uczynić więcej szkód niż pożytku.

Masaż leczniczy właściwie wykona jedynie osoba legitymująca się dyplomem ukończenia technikum lub policealnej szkoły średniej. Powinna ona uzyskać dyplom technika masażysty, co w Bydgoszczy (http://policealna.gowork.pl/bydgoszcz) możliwe jest w jednej z najlepszych szkół policealnych.

Zgodnie z prawem kwalifikacje zawodowe, które uprawniają do wykonywania masażu leczniczego - czy to w Bydgoszczy, czy w każdym innym mieście w Polsce oraz na terenie Unii Europejskiej, posiadają osoby, które uprzednio uzyskały tytuł technika masażysty, lub te, które ukończyły Medyczne Studium Zawodowe i zdobyły tytuł technika fizjoterapii. Inną drogą do nabycia uprawnień w dziedzinie masażu leczniczego będzie ukończenie studiów wyższych wraz z otrzymaniem tytułu magistra w kierunku fizjoterapii.

Regulacje prawne

Wszelkie kwestie dotyczące legalnego uprawiania zawodu technika masażysty reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 29 marca 1999 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w publicznych zakładach opieki zdrowotnej.

Należy pamiętać, że wskazane rozporządzenie odnosi się tylko do pracowników zatrudnianych w publicznych zakładach opieki zdrowotnej, nie zaś na przykład w prywatnych gabinetach. Dlatego pacjent poddający się masażowi leczniczemu powinien zawsze sprawdzić, czy ma do czynienia z wykwalifikowanym masażystą.