W Domu Leona Wyczółkowskiego na Wyspie Młyńskiej odbyła się dzisiaj uroczystość odsłonięcia nowego nabytku Muzeum Okręgowego - obrazu Leona Wyczółkowskiego pt. „Las”.

Michał Woźniak, dyrektor Muzeum Okręgowego i Ewa Tauer, kustosz zbiorów Leona Wyczółkowskiego dokonali dzisiaj w Domu Leona Wyczółkowskiego odsłonięcia obrazu patrona bydgoskiego muzeum pt. "Las".  Obraz został zakupiony do zbiorów muzealnych z kolekcji prywatnej. Nabytek uzupełnił liczącą obecnie 731 obiektów kolekcję. Zakup możliwy był dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków dotacji celowej z budżetu miasta.

Kompozycja obrazu „Las” przedstawia mroczne, tajemnicze wnętrze lasu ujęte z bliskiego kadru. Usytuowany w środku złożonej kompozycji, mroczny, wysoki świerk z pędami zwisającymi do dołu, dzieli przestrzeń przed drzewem i za nim. Zastosowana została ograniczona, monochromatyczna skala barw, ciemnych zieleni, brązów i szarości, akcentowanych zaczernieniami oraz jaśniejszymi barwami, akcentującymi grę światła w partii pokrytego mchem kamienia, poszycia leśnego i pędów świerku, gdzie artysta zastosował żółć, szafirową zieleń i biel. Gra światła i mroku nadaje obrazowi baśniowego, teatralnego charakteru. Artysta zastosował ciemnobrązowy papier, który z uwagi na duży format pracy wzmocnił grubym kartonem.

Ewa Tauer powiedziała podczas  uroczystości odsłonięcia dzieła, że obraz najprawdopodobniej powstał w latach 1904-1905, kiedy Leon Wyczółkowski był profesorem sztuk pięknych w Krakowie i wyjeżdżał w góry. - Obraz przedstawia wyniosłe, dorodne drzewo z bardzo długimi witkami, rozgałęzionymi. Dopiero po dłuższej analizie dostrzegamy szczegóły, najpierw głaz, a potem w tle - góry - podkreśliła Ewa Tauer.