W City Hotelu w Bydgoszczy odbyła się w sobotę, 23 listopada, jedenasta edycja ogólnopolskiej Gali Lauru Królowej Sportu.  Zawodnikami roku 2019 na Kujawach i Pomorzu zostali Iga Baumgart-Witan i Marcin Lewandowski.

Gala Lauru Królowej Sportu to doroczna impreza podsumowująca sezon lekkoatletyczny na Kujawach i Pomorzu oraz w kraju. W tym roku laury zostały przyznane po raz jedenasty. Sezon 2019 obfitował w wielkie sukcesy polskich zawodników, w tym reprezentantów Kujaw i Pomorza. Iga Baumgart-Witan (BKS Bydgoszcz) zdobyła srebrny medal mistrzostw świata w Doha w sztafecie 4x400 m, indywidualnie zajęła 8. miejsce w finale, ponadto sięgnęła po złoty medal halowych mistrzostw Europy w Glasgow w sztafecie 4x400 m. Marcin Lewandowski (Zawisza Bydgoszcz) został halowym mistrzem Europy w biegu na 1500 m w Glasgow oraz brązowym medalistą MŚ w Doha na tym dystansie, ustanawiając nowy rekord Polski (czasem 3:31,46!). Te sukcesy sprawiły, że Lewandowski wygrał ranking Złote Kolce. Paweł Wojciechowski (Zawisza Bydgoszcz) został w 2019 roku halowym mistrzem Europy w skoku o tyczce z wynikiem 5.90 m.

Reprezentacja Polski wywalczyła na pamiętnych zawodach w Bydgoszczy historyczny tytuł drużynowego mistrza Europy. W składzie biało-czerwonych znalazło się kilkoro lekkoatletów z naszego regionu: Marcin Lewandowski (kapitan), Iga Baumgart-Witan, Kamila Przybyła (Zawisza Bydgoszcz, skok o tyczce), Katarzyna Sokólska (Zawisza, sztafeta 4x100m), Remigiusz Olszewski (Zawisza, 100 m i 4x 100 m), Norbert Kobielski (MKS Inowrocław, skok wzwyż).

LAUR KRÓLOWEJ SPORTU 2019 – WYNIKI:

• ZAWODNIK ROKU POLSKA - Paweł Fajdek
  • ZAWODNICZKA ROKU POLSKA - Joanna Fiodorow
  • ZAWODNIK ROKU REGION - Marcin Lewandowski
  • ZAWODNICZKA ROKU REGION - Iga Baumgart-Witan
  • LAUR SPECJALNY za wyniki osiągnięte w sezonie 2019 – żeńska sztafeta 4x400m (Anna Kiełbasińska, Iga Baumgart-Witan, Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka, Małgorzata Hołub-Kowalik, Justyna Święty-Ersetic)
  • TRENER ROKU POLSKA - Jolanta Kumor
  • TRENER ROKU REGION - Iwona Baumgart
  • ODKRYCIE ROKU POLSKA - Cyprian Mrzygłód
  • ODKRYCIE ROKU REGION - Jędrzej Poczwardowski
  • NADZIEJE ROKU - Julia Koralewska (CWZS Zawisza Bydgoszcz), Dominika Małkowska (CWZS Zawisza Bydgoszcz), Dawid Wegner (LUKS Start Nakło), Eryk Kołodziejczak (LUKS Start Nakło)