Przyczyną konfliktu jest forsowanie przez rząd wprowadzenia tak zwanego pakietu onkologicznego. Pakiet ów nakłada na lekarzy rodzinnych szereg nowych obowiązków i uprawnień. Pacjenci mają być kierowani bezpośrednio przez lekarza rodzinnego do badań specjalistycznych ? onkologicznych. Lekarz rodzinny ma zgodnie z projektem rządowym prowadzić tak zwaną zieloną kartę pacjenta badanego pod kątem choroby nowotworowej. Karta w istocie jest kilkustronicową książeczką mającą zawierać wykaz badań i decyzji lekarza rodzinnego.

Lekarze twierdzą, że pakiet onkologiczny jest źle przygotowany. I co najważniejsze, ani Ministerstwo Zdrowia, ani NFZ nie mają jasnej koncepcji finansowania nowych obowiązków lekarzy rodzinnych. Pakiet onkologiczny nie jest w sposób klarowny i jasny finansowany.

Lekarze z tak zwanego Porozumienia Zielonogórskiego twierdzą, że na realizację pakietu onkologicznego brakuje w budżecie NFZ około 2 mld zł.

Były szef NFZ Andrzej Sośnierz w portalu niezalezna.pl tak komentuje pakiet onkologiczny: “Obecna sytuacja jest objawem bałaganu koncepcyjnego organizacji ochrony zdrowia. Ekipa, która rządzi od dwóch kadencji nie rozumie systemu ubezpieczeniowego, który funkcjonuje w Polsce. Podejmuje różne działania administracyjne, bo wydaje jej się, że można rządzić wszystkim na zasadzie rozkazów. Lekarzom rodzinnym swego czasu przyznano pieniądze, niestety Platforma zrobiła to propagandowo, bo było więcej pieniędzy w systemie, więc je rozdano. Teraz próbują się z tego wycofać i mają problemy”.

Zapytaliśmy Barbarę Nawrocką, rzecznika prasowego Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy, jak z problemem wprowadzania pakietu onkologicznego radzi sobie bydgoski NFZ.
Barbara Nawrocka przesłała nam następującą odpowiedź: ?K-P OW NFZ jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia wysłał do świadczeniodawców w rodzaju Podstawowa Opieka Zdrowotna aneksy przedłużające umowy na czas od 1 stycznia do 31 grudnia 2015 roku. Podpisane aneksy cały czas spływają. Z naszej informacji nie wynika, aby po 1 stycznia któryś z gabinetów POZ nie przyjął pacjentów. Jednakże, gdyby doszło do takiej sytuacji, a jesteśmy po rozmowach z dyrektorami szpitali, którzy wyrazili zgodę na zabezpieczenie opieki medycznej pacjentom, których POZ nie otworzą gabinetów po 1 stycznia 2015 roku, a w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych i na Izbach Przyjęć. Obecnie przygotowujemy listę POZ, które do tej pory podpisały aneksy przedłużające umowy na rok 2015, jak i Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych i Izb Przyjęć z adresami i numerami telefonów dla pacjentów. Dane te podamy jeszcze dzisiaj na naszej stronie internetowej www.nfz-bydgoszcz.pl Informacja będzie również dostępna pod nr tel. 695 122 535. Przypominamy, iż 1 stycznia jest dniem wolnym od pracy, więc tego dnia świadczenia udzielane są w ramach nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej i pielęgniarskiej. Wykaz tych placówek również już dzisiaj będzie na naszej stronie www oraz od jutra pod nr tel. 695 122 535.”