Spotkanie otworzył prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, który w krótkim wystąpieniu uznał, że obchody 160. rocznicy urodzin wielkiego malarza były bardzo udane. O tym, jak bardzo były udane opowiadał odrobinę zbyt cicho dyrektor Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego, Michał Woźniak. Z jego wystąpienia wynika, że obchody Roku Wyczółkowskiego ograniczyły się przede wszystkim do edukacji uczniów szkół podstawowych, konkursów plastycznych organizowanych na terenie Bydgoszczy. Perłą w koronie Roku Wyczółkowskiego okazała się wystawa ?Wokół daru Franciszki i Leona Wyczółkowskich? prezentowana w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy.

Michał Woźniak za sukces uznał również to, że TVB nagrała film o Leonie Wyczółkowskim, a radio PiK słuchowisko. Była jeszcze opowieść o wkładzie w obchody Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, polegającym na zorganizowaniu wystawy. Wydarzeń związanych z Rokiem Wyczółkowskiego, jak wyliczył dyrektor Woźniak było 50, z czego, jak myśmy oszacowali prawie wszystkie ograniczały się do Bydgoszczy i okolic. Promowaliśmy po prostu sami sobie swojego Leona Wyczółkowskiego. Nie udało się natomiast wyjść z Rokiem Wyczółkowskiego zdecydowanie poza nasz region. Wyjątkiem jest skromna wystawa w Krakowie i udział gości spoza Bydgoszczy w konferencji popularno-naukowej.

Z przejęciem Michał Woźniak opowiadał o tym, że do obchodów włączyli się działkowcy, których działki noszą imię wielkiego malarza. Ważnym wydarzeniem, w opinii dyrektora Woźniaka, był też doroczny piknik czerwcowy na Wyspie Młyńskiej, który jak wiemy, jest doskonałą okazją do przywdziania strojów z epoki i miłej zabawy na powietrzu. Sukcesem był też zakup obrazu Leona Wyczółkowskiego “Brama Floriańska”.

Następnie zrobiło się trochę prowincjonalnie i śmiesznie. Szefujący Towarzystwu Miłośników Miasta Bydgoszczy Jerzy Derenda powiedział, że tuż po uchwaleniu przez Radę Miasta uchwały zaproponowanej przez przewodniczącego Rady Romana Jasiakiewicza ogłaszającej w połowie 2011 roku, że rok 2012 będzie Rokiem Leona Wyczółkowskiego, on, Jerzy Derenda, wpadł na pomysł, by TMMB ufundowało Medal im. Leona Wyczółkowskiego. – Dzięki pomocy prezydenta i władz udało się taki medal ufundować ? cieszył się Derenda i następnie wręczył medal… prezydentowi miasta i jednocześnie sponsorowi medalu.

Medal, jak rozumiem, za wkład w organizację i jakość obchodów Roku Leona Wyczółkowskiego, otrzymali między innymi: wojewoda Ewa Mes, przewodniczący komisji Kultury Rady Miasta Lech Zagłoba-Zygler, wiceprzewodniczący tejże komisji Stefan Pastuszewski, dyrektor Biura Kultury Bydgoskiej Magdalena Zdończyk, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury Marzena Matowska, dyrektor Teatru Polskiego Paweł Łysak. I na koniec sam pomysłodawca ustanowienia medalu, Jerzy Derenda, który dotychczas uczestniczył we wręczaniu medali, poprosił uprzejmie, żeby teraz ktoś zechciał jemu również wręczyć medal. I medal dostał.

Więcej zdjęć z posiedzenia Komitetu Organizacyjnego Roku Leona Wyczółkowskiego można zobaczyć: TUTAJ