W dniach 3-4 września Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na Festiwal Książki Obrazkowej dla Dzieci „LiterObrazki”. Będą koncerty, spektakle, zabawy na trawie, kiermasz najpiękniejszych wydawnictw dla dzieci.

W dniach 3-4 września Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy zaprasza najmłodszych bydgoszczan wraz z rodzicami i opiekunami do odwiedzenia jednego z najbardziej urokliwych zakątków miasta i wzięcia udziału w finałowej edycji X Festiwalu Książki Obrazkowej dla Dzieci „LiterObrazki”.

Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji, które odbędą się na dwóch scenach. W repertuarze utworzonym specjalnie na tę okazję zobaczymy i usłyszymy między innymi spektakl Teatru Kameralnego, program Kabaretu Paranienormalni, koncerty Agaty Świętoń z projektem Emocje, spotkanie z Jerzym Bralczykiem i wiele innych atrakcji.

 

PROGRAM

Wyspa Młyńska

3 WRZEŚNIA (PIĄTEK)

16.00     Występ Kabaretu Paranienormalni

Pierwszy występ kabaretowy dla dzieci w wykonaniu kabaretu Paranienormalni oraz magika i iluzjonisty Pana Li przygotowany specjalnie dla uczestników Festiwalu LiterObrazki.

16.30     Aleksandra Ćwikowska – pokaz kaligrafii wielkoformatowej

Klasyczne, historyczne, współczesne i te bardziej zwariowane litery będzie można oglądać na dużym formacie podczas procesu ich powstawania.

17.00   Warsztaty poprawnej polszczyzny dla dzieci z Maurycym Polaskim

Poprawne mówienie w ojczystym języku potrafi być prawdziwym utrapieniem. Chyba, że… młodzi ludzie udadzą się na spotkanie z Maurycym Polaskim - aktorem, autorem, entuzjastą poprawnej polszczyzny. Wtedy mówienie stanie się prostsze.

 

4      4 WRZEŚNIA (SOBOTA)

11.00    Uroczyste otwarcie ostatniego dnia Festiwalu i wręczenie nagród (duża scena)

Podczas uroczystego otwarcia odbędzie się wręczenie nagród laureatom konkursu fotograficznego „LiterObrazki na wakacjach”

11.00 - 15.00     Kiermasz książek

Prezentacja oferty wydawniczej najciekawszych polskich wydawnictw – wyjątkowe książki w dobrych cenach.

11.00 - 15.00     Atrakcje dodatkowe

               W programie przewidziane są między innymi takie atrakcje jak: gry i zabawy animacyjne dla najmłodszych, malowanie buziek,  miniwarsztaty zrób to sam: origami; notesy; przypinki.

11.15    Kto się boi Pani „EŚ”? – Spektakl w wykonaniu Teatru Kameralnego (duża scena)

Kto się boi pani „EŚ”? to komedia familijna pełna zabawnych dialogów, ciekawych bohaterów i niespodziewanych zwrotów akcji. Świetnie będą się przy niej bawić zarówno dzieci, jak i dorośli. Zabawie towarzyszy przesłanie edukacyjne – uczymy się zasad rządzących naturą oraz odpowiedzialności za swoje czyny i wybory. Na scenie zobaczymy między innymi Śmierć i jej syna Kostka, który musi się jeszcze dużo nauczyć. Nauka może nie poszłaby w las, gdyby tylko Kostek słuchał się mamy… Przedstawienie przygotowane przez Teatr Kameralny w Bydgoszczy.

12.00    Spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem (mała scena)

Spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem, wybitnym językoznawcą, specjalistą w zakresie języka mediów, reklamy i polityki oraz jednym z najpopularniejszych autorytetów w dziedzinie języka polskiego. Ciekawa rozmowa pozwoli wielbicielom języka polskiego uwierzyć, że jeszcze można pięknie posługiwać się językiem ojczystym, lubić go i odkrywać wciąż od nowa. Dowiemy się także jakim dzieckiem był prof. Bralczyk, a także poznamy ulubione książkami jego dzieciństwa.

12.00 - 14.00 Sitodruk – pokaz techniki, warsztaty

Otwarta Pracownia Sitodruku zaprasza do wykonania własnych literobrazkowych odbitek. Organizatorzy zapraszają do przyniesienia własnych bawełnianych toreb, koszulek, poduszek…

13.00    Pokaz podwórkowych duuużych baniek -  Kamil Leński

Prawie każda pogoda może być zaproszeniem do krainy podwórkowych baniek. Wielkie bańki, dłuuuugie tunele i duże ilości mniejszych baniek będą prawdziwym rajem dla wygłodniałych emocji małych bańkofilów. Pojawiać się będą również latające białe kuleczki, które dodadzą przestrzeni odrobinę magii. Nie bójcie się ich pękać. Dla każdego chętnego znajdzie się też porcja magicznej piany, którą będzie można zanieść rodzicom lub efektownie zniszczyć w oparach dymu. Dla bańkowych artystów przygotowane zostaną stanowiska do tworzenia baniek. Każdy będzie mógł spróbować swoich sił w tej wymagającej dyscyplinie tworzenia uśmiechów i radości. Pokaz w wykonaniu Kamila Leńskiego.

13.15    Rozstrzygnięcie mobilnej gry terenowej „LiterObrazkowy zawrót głowy – w poszukiwaniu zagubionych literek” (mała scena)

Podsumowanie mobilnej gry terenowej i wręczenie nagród jej laureatom.

13.30    Tkaczka chmur - Spektakl narracyjny w wykonaniu Katarzyny Jackowskiej Enemuo (duża scena)

„Tkaczka Chmur” to baśń o przygodach pewnego rodzeństwa. Baśń o sprawach bardzo poważnych – ale dla najmłodszych – w której niemożliwe staje się możliwe. Z autorską muzyką na żywo. To opowieść o miłości i odwadze, o trudnościach, które każdy z nas czasem musi pokonać, obejść, przedostać się przez nie. Ale też o zaufaniu do świata i o tym, że w życiu często dzieje się inaczej, niż w bajkach. Inspirowana jest wątkami ze starych baśni i dawnych tradycji oraz samym życiem. W spektaklu – poprzez wspólną zabawę, śpiewanie i tańce – towarzyszymy bohaterom w ich magicznej, pełnej cudów podróży przez świat, tak więc zmienia się on w przygodę dla każdego z uczestników.

Katarzyna Jackowska-Enemuo - scenariusz, opowieść, muzyka, śpiew, akordeon, Iwona Suwara – skrzypce, Aleksandra Rózga – baraban, kankle, perkusjonalia, Mateusz Szemraj – cymbały, oud, saz.

14.30    Rozstrzygnięcie konkursu na literobrazkową kolorowankę „LiterObrazki w ogrodzie” (mała scena)

               Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród jego laureatom.

15.00    Koncert - Agata Świętoń „Emocje” (duża scena)

„Emocje” to muzyczny zawrót głowy dla najmłodszych. Zaglądamy w głąb siebie, aby zauważyć, nazwać i zrozumieć nasze emocje. Świadome przeżywanie i poznawanie wszystkiego, co niesie ze sobą dzieciństwo to recepta na szczęśliwą i dobrą dorosłość. Piosenki o emocjach dają dzieciom muzyczną frajdę oraz niosą ze sobą wartościowe treści.

Jest to wartościowa propozycja i świetny pomysł na rodzinne, muzyczne wydarzenie. Muzyka skierowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Muzycy: Agata Świętoń – pomysłodawczyni projektu, autorka muzyki i tekstów, śpiew; Paweł PUSZ Osicki – instrumenty perkusyjne i milion innych, śpiew; Ignacy Jan Wiśniewski – instrumenty klawiszowe, śpiew.

 

 

Biblioteka Londynek (ul. Pomorska 80-86)

 

4 WRZEŚNIA 2021

14.00    Balticarium. Podróż w głąb Morza Bałtyckiego - warsztaty z tworzenia ilustracji w dużym formacie z Natalią Uryniuk

Wskoczmy do Bałtyku i zobaczmy co się w nim kryje! Czy na pewno znamy wszystkich mieszkańców podwodnego świata? Kur diabeł, lisica i morświn to tylko niektórzy z nich. Ilustratorka, Natalia Uryniuk, opowie dzieciom o fantastycznych bałtyckich zwierzętach, a potem wyruszymy we wspólną podróż w głębiny Bałtyku, gdzie odkryjemy i stworzymy własny podwodny świat. Będziemy sprayować, wycinać szablony i malować w skali makro. Ahoj przygodo!

Zapisy pod nr telefonu: 52 323-80-03

Sugerowany wiek uczestników: 6-11 lat

 

4 WRZEŚNIA – 4 PAŹDZIERNIKA

 Wystawa prac Natalii Uryniuk

Filet, rekin, wieloryb – to zwierzęta Morza Bałtyckiego. Zdziwieni? A co, jeśli jest to najczęstsza odpowiedź dzieci na pytanie o zwierzęta mieszkające w Bałtyku? Natalia Uryniuk, artystka i doktorantka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku łączy świat sztuki ze światem nauki. W celu rozbudzenia w nas odpowiedzialności za Morze Bałtyckie, stworzyła międzynarodowy projekt edukacyjny w 9 językach - Balticarium.com. Jej 4 książki o Bałtyku, wystawy i wykłady dookoła świata odmieniają standardowe postrzeganie edukacji ekologicznej i skłaniają do ochrony środowiska morskiego.

Na wystawie są prezentowane ilustracje z książki Skok przez Bałtyk, wydanej przez wydawnictwo Widnokrąg w 2021 roku oraz z książki Balticarium wydanej przez wydawnictwo Wytwórnia w 2019 roku.