Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy zaprosiła dzisiaj najmłodszych bydgoszczan wraz z rodzicami i opiekunami do odwiedzenia Wyspy Młyńskiej i do wzięcia udziału w finałowej edycji X Festiwalu Książki Obrazkowej dla Dzieci „LiterObrazki”.

Organizatorzy przygotowali dużo atrakcji. Na dwóch scenach odbywają się występy. Na dużej scenie aktorzy Teatru Kameralnego zaprezentowali spektakl Kto się boi Pani „EŚ”  - komedię familijną pełną zabawnych dialogów, ciekawych bohaterów i niespodziewanych zwrotów akcji.

Przy małej scenie można było posłuchać  prof. Jerzego Bralczyka, wybitnego językoznawcę, popularyzatora książek i jednego z najpopularniejszych autorytetów w dziedzinie języka polskiego. - Nie wyobrażam sobie życia bez czytania - mówił do młodych słuchaczy prof. Bralczyk, zdradzając, jakie czytał książki, kiedy był małym chłopcem. Pierwszym tytułem, który wymienił to "Jurek mieszka w Warszawie". Druga książka była w kształcie misia o Misiu Czochrajku, którą określił jako "dramatyczną".

Miś Czuchrajek, zmęczon srodze,   
zasnął sobie na podłodze.   
Już godzinę śpi ten leń -   
czy chce przespać cały dzień?   
Lalkę Zuzię już to nudzi,   
więc go łechcąc piórkiem, budzi...
Zna już misia od dni stu, 
nie wiedziała, że to gbur,   
który za ten żarcik Zuzi,   
zepsuł urok słodkiej buzi.   
Dał kuksańca, potem dwa,   
i już Zuzia cała w łzach.

- prof. Bralczyk, recytując wiersz, zdradził, że mocno przeżywał dramaty Zuzi i Czochrajka. Uznał nawet, że choć Miś Uszatek jest  w porządku, to określenie misia jako Czochrajka jest ładniejsze. Choć w dzieciństwie poznał dużo historii różnych misiów, to nigdy nie mógł zrozumieć powodzenia, jakim cieszy się Miś Colargol. - Coś potwornego, a wszyscy się w nim kochali. Ja bym od razu takiego misia odrzucił - zdradził młodym słuchaczom swój wybór.

Prof. Jerzy Bralczyk wyjawił też, że kilka książek czyta na okrągło. Wymienił Wojnę i pokój oraz Annę Kareninę Tołstoja, Panią Bovary Flauberta, Trylogię Sienkiewicza, a Pana Tadeusza przeczytał na głos. Nagranie można odsłuchać na wydanym audiobooku.

W programie festiwalu na Wyspie Młyńskiej jest też kiermasz książek, na którym można zapoznać się z ofertą wydawniczą najciekawszych polskich wydawnictw. Są też takie atrakcje jak: gry i zabawy animacyjne dla najmłodszych, malowanie buziek,  miniwarsztaty zrób to sam. pokaz podwórkowych duuużych baniek w wykonaniu Kamila Leńskiego.

Festiwal zakończy o godz. 15 koncert  Agaty Świętoń pt. „Emocje”.