Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy zaprosiła dzisiaj najmłodszych bydgoszczan wraz z rodzicami i opiekunami do odwiedzenia Wyspy Młyńskiej i do wzięcia udziału w finałowej edycji X Festiwalu Książki Obrazkowej dla Dzieci „LiterObrazki”.
Organizatorzy przygotowali dużo atrakcji. Na dwóch scenach odbywają się występy. Na dużej scenie aktorzy Teatru Kameralnego zaprezentowali spektakl Kto się boi Pani „EŚ” - komedię familijną pełną zabawnych dialogów, ciekawych bohaterów i niespodziewanych zwrotów akcji.
Przy małej scenie można było posłuchać prof. Jerzego Bralczyka, wybitnego językoznawcę, popularyzatora książek i jednego z najpopularniejszych autorytetów w dziedzinie języka polskiego. - Nie wyobrażam sobie życia bez czytania - mówił do młodych słuchaczy prof. Bralczyk, zdradzając, jakie czytał książki, kiedy był małym chłopcem. Pierwszym tytułem, który wymienił to "Jurek mieszka w Warszawie". Druga książka była w kształcie misia o Misiu Czochrajku, którą określił jako "dramatyczną".
- prof. Bralczyk, recytując wiersz, zdradził, że mocno przeżywał dramaty Zuzi i Czochrajka. Uznał nawet, że choć Miś Uszatek jest w porządku, to określenie misia jako Czochrajka jest ładniejsze. Choć w dzieciństwie poznał dużo historii różnych misiów, to nigdy nie mógł zrozumieć powodzenia, jakim cieszy się Miś Colargol. - Coś potwornego, a wszyscy się w nim kochali. Ja bym od razu takiego misia odrzucił - zdradził młodym słuchaczom swój wybór.
Prof. Jerzy Bralczyk wyjawił też, że kilka książek czyta na okrągło. Wymienił Wojnę i pokój oraz Annę Kareninę Tołstoja, Panią Bovary Flauberta, Trylogię Sienkiewicza, a Pana Tadeusza przeczytał na głos. Nagranie można odsłuchać na wydanym audiobooku.
W programie festiwalu na Wyspie Młyńskiej jest też kiermasz książek, na którym można zapoznać się z ofertą wydawniczą najciekawszych polskich wydawnictw. Są też takie atrakcje jak: gry i zabawy animacyjne dla najmłodszych, malowanie buziek, miniwarsztaty zrób to sam. pokaz podwórkowych duuużych baniek w wykonaniu Kamila Leńskiego.
Festiwal zakończy o godz. 15 koncert Agaty Świętoń pt. „Emocje”.