Co roku w grudniu La Scala (Teatro alla Scala) otwiera sezon operowy wyjątkową nocą, która uważana jest za jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych. Tym razem miłośnicy muzyki operowej będą mieli szansę uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu. W piątek 7 grudnia o godzinie 17:00 zobaczymy transmisję na żywo słynnej opery w trzech aktach ?Lohengrin? Ryszarda Wagnera.
O operze ?Lohengrin?:
?Lohengrin? to opera Ryszarda Wagnera napisana w 1850 roku. Jej premiera odbyła się w Weimarze. W operze zawarty jest wszystkim znany “Marsz weselny”, napisany przez Wagnera dla siostrzenicy.
- Dyrygent: Daniel Barenboim
- Reżyseria / Staging: Claus Guth
Obsada: - Henryk Ptasznik ? bas – René Pape
- Lohengrin ? tenor – Jonas Kaufmann
- Elza z Brabancji – sopran – Anja Harteros
- Fryderyk von Telramund, hrabia z Brabancji – baryton – Tomas Tomasson
- Ortruda, żona Telramunda – mezzosopran – Evelyn Herlitzius
- Herold króla – bas – Zeljko Lucic
Streszczenie:
Opera w trzech aktach, śpiewana po niemiecku
AKT I
Król Henryk Ptasznik przybywa do Brabancji w celu zebrania drużyny na wyprawę przeciwko Węgrom. Hrabia Telramund oskarża księżniczkę Elzę o zamordowanie własnego brata, Gotfryda, w celu dojścia do władzy. W odpowiedzi na zarzuty Elza opowiada sen, w którym widziała rycerza w srebrnej zbroi. Przybył on walczyć w imię jej niewinności. Telramund wyzywa na pojedynek każdego, kto chciałby wystąpić w obronie czci Elzy. Po trzecim, ostatnim wezwaniu herolda, na horyzoncie pojawia się łódź ciągnięta przez białego łabędzia. W łodzi natomiast stoi rycerz w srebrnej zbroi. Przyjmuje on wyzwanie ale i stawia warunek: jeżeli zwycięży, Elza pojmie go za męża, nie pytając o imię. Księżniczka zgadza się. Po krótkiej walce hrabia Telramund zostaje ranny. Zostaje skazany na wygnanie z kraju, natomiast tajemniczy rycerz zostaje obwołany księciem.
AKT II
Na zamku trwa uczta zaręczynowa. Tymczasem Ortruda, żona wygnanego Telramunda, wkrada się podstępnie w łaski Elzy i namawia ją do poznania imienia zwycięzcy. Elza i jej narzeczony udają się do świątyni, a Ortruda i Telramund oskarżają rycerza o kontakt z siłami piekielnymi.
AKT III
Po uroczystości weselnej Elza pragnie poznać imię męża. Ten jednak przypomina jej słowa przysięgi. W tym czasie do komnaty wbiega hrabia Telramund z zamiarem zamordowania księcia. Po krótkiej walce Telramund pada martwy. Król siedzi pod starym dębem i sprawuje sądy. Książę natomiast oskarża nieżyjącego Telramunda o skrytobójczy zamach, a Elzę o niedotrzymanie słowa przysięgi. Książę rozpoczyna opowieść o sobie – nazywa się Lohengrin, jest synem Parsifala, jednego z rycerzy świętego Grala. Jeżeli Elza nie złamałaby obietnicy, mógłby on przywrócić Brabancji prawowitego władcę. Okazuje się, że Ortruda zaczarowała brata w łabędzia. Ten zaś znika i z wody wyłania się Gotfryd. W miejscu łabędzia ukazuje się gołąb, który uwozi Lohengrina, a zrozpaczona Elza umiera na rękach swojego brata.
Teatro alla Scala ? najsłynniejsza scena operowa w Mediolanie i we Włoszech i jedna z najsłynniejszych na świecie. Gmach teatru zaprojektował w latach 1776-1778 architekt Giuseppe Piermarini. Na podstawie jego planów, w ciągu zaledwie dwóch lat powstał gmach z klasycystyczną fasadą i piękną widownią. W teatrze mieściło się ponad 3000 widzów, iluminowany był tysiącem świec, posiadał 5 wieńców lóż, z których każda była inna. Nazwa “Teatro alla Scala” pochodzi od nazwiska księżnej Beatrycze Reginy della Scala, żony księcia Bernabo Viscontiego, fundatora kościoła Santa Maria alla Scala zbudowanego w XIV wieku, który stał niegdyś na placu budowy nowego gmachu opery. Przedstawienie inauguracyjne (opera Salieriego L’Europa riconosciuta) odbyło się 3 sierpnia 1778 roku. Poczynając od końca XVIII wieku La Scala odgrywa rolę centrum sztuki operowej o znaczeniu międzynarodowym. Mieści 3600 osób. La Scala jest piątym wielkim budynkiem operowym, jaki został wybudowany w XVIII wieku we Włoszech.