Pracownia Plastyczna w Specjalnym Ośrodku Szkolno?Wychowawczym w Skierniewicach działa od 11 lat. Zajęcia prowadzone są w ramach lekcji plastyki, zajęć kształtujących kreatywność oraz godzin terapeutycznych. W pracach pracowni uczestniczy młodzież niepełnosprawna w stopniu umiarkowanym z klas gimnazjalnych i szkoły przysposabiającej do pracy.
Twórczość plastyczna w przypadku osoby niepełnosprawnej pełni ważna rolę terapeutyczną. Działanie plastyczne umożliwia wyrażanie emocji, pozwala przeżyć satysfakcję z własnych dokonań, wzmacnia wiarę w siebie i poprawia samoocenę. W przypadku uczniów niepełnosprawnych umysłowo w stopniu umiarkowanym lub znacznym, u których komunikacja słowna jest zaburzona możliwość wypowiadania się w języku plastyki jest bardzo ważna. Spotkania w pracowni odbywają się w małych grupach w atmosferze zapewniającej uczestnikom komfort psychiczny, aprobatę i pełną swobodę. Taki klimat ułatwia ekspresję, sprzyja rozwojowi inwencji twórczej. Rola nauczyciela polega na umożliwianiu podopiecznym rozwijania indywidualnych form wypowiedzi plastycznej. Opiekun pozwala na swobodne eksperymentowanie w zakresie różnych technik malarskich i rysunkowych, akceptuje samodzielność w doborze tematu, nie krępuje aktywności instruktażem ani własnym poczuciem estetyki. Bardzo ważną rolą opiekuna pracowni jest promocja twórczości plastycznej uczniów. Uczestnictwo w konkursach i imprezach plastycznych pełni ważną rolę w procesie uspołeczniania osoby niepełnosprawnej. Sukcesy plastyczne dostarczają satysfakcji z własnych dokonań, silnie motywują do działań plastycznych.
Twórczość młodzieży ze skierniewickiego ośrodka jest doceniana w licznych ponad 20 konkursach na szczeblu międzynarodowym, ogólnopolskim, wojewódzkim i powiatowym (m.in. Ogólnopolski Konkurs Malarski im. T. Ociepki w Bydgoszczy, Międzynarodowe Biennale Sztuk Plastycznych Osób Niepełnosprawnych w Krakowie, Ogólnopolskie Biennale Sztuki Nieprofesjonalnej w Skierniewicach). Uczniowie zgromadzili około 250 nagród i wyróżnień. Prace podopiecznych były prezentowane w wielu miastach m.in. w Szczecinie, Białymstoku, Warszawie, Poznaniu, Bydgoszczy (Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego), Toruniu (wystawa indywidualna SOSW w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka), Krakowie ( Pałac Sztuki), Tarnowie, Łodzi, Bielsku- Białej, Zamościu i Skierniewicach. Uczniowie przez 8 minionych lat uczestniczyli w warsztatach plastycznych w Krasnobrodzie, będących formą nagrody głównej w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej ??świat moich marzeń??? organizowanym przez Zamojski Dom Kultury.
Wystawa czynna do 16 marca.