Kujawsko-pomorski kurator oświaty Marek Gralik stwierdził dzisiaj podczas konferencji prasowej, że szkoły i placówki oświatowe w województwie kujawsko-pomorskim są bardzo dobrze przygotowane do rozpoczęcia nowego roku szkolnego.
Nowy rok szkolny rozpocznie w województwie 1500 szkół, które przyjmą 1 września 271 856 uczniów. Uczyć ich będzie 32 856 nauczycieli.
Ze względu na obowiązujący w kraju stan epidemii Ministerstwo Edukacji Narodowej w 5 wydanych 12 sierpnia rozporządzeniach określiło zasady, do których przestrzegania zobowiązane zostały szkoły i placówki oświatowe. Dyrektorzy szkół zostali poinformowani o wszystkich wytycznych ministerstw zdrowia i edukacji narodowej, a także Głównego Inspektora Sanitarnego ustalające organizację pracy przedszkoli i szkół. Szkoły wyposażone zostały w płyn do dezynfekcji, maseczki medyczne i termometry bezdotykowe. Ministerstwo wydało też poradnik "Praktyki dotyczące funkcjonowania jednostek systemu oświaty w okresie zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19". Gralik podkreślił też, że niezwykle istotna jest też pomoc finansowa i organizacyjna samorządów, jako organów prowadzących szkoły. Wskazał, że Miasto Bydgoszcz jest bardzo dobrym przykładem przełożenia ministerialnych wytycznych na zalecenia, które zostały przekazane bydgoskim szkołom.
Co ważne, przychodzącym do szkoły uczniom nie będzie mierzona na wejściu temperatura, ale w przypadku stwierdzenia złego stanu zdrowia, od razu trafią oni do izolatki i zawiadomiony o tym fakcie będzie rodzic lub opiekun ucznia. Marek Gralik podkreślił, że najważniejszą dyrektywą postępowania nauczycieli, uczniów i ich rodziców powinna być odpowiedzialność. W tym celu w pierwszych dniach września uczniowie, ich rodzice i pracownicy szkoły zostaną zapoznani z zasadami bezpiecznego przebywania i poruszania się w obiektach szkolnych.
W roku szkolnym 2020/2021 wystąpią trzy zmiany w stosunku do minionego roku szkolnego. 1 września rozpoczną działalność branżowe szkoły II stopnia. W Bydgoszczy utworzone zostały dwie takie szkoły, ale działalność rozpocznie jedynie szkoła branżowa w Zespole Szkół Mechanicznych nr 2, gdyż nabór do branżowej szkoły przy Zespole Szkół Drzewnych nie powiódł się i szkoły nie uda się uruchomić.
W roku szkolnym 2020/2021 egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony w maju, a nie w kwietniu jak było do tej pory. W rozpoczynającym się roku szkolnym terminy postępowanie rekrutacyjnego na rok szkolny 2021/2022 do klas I publicznego liceum ogólnokształcącego, technikum i publicznej szkoły branżowej I stopnia określać będzie nie kurator oświaty, a minister właściwy dla spraw oświaty i wychowania.
Wojewódzka inauguracja nowego roku szkolnego w naszym regionie odbędzie się 1 września o godz. 10 w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Lubieńcu (gm. Chodecz, pow. włocławski).
Fot. Jacek Nowacki