Marek Mischker, wiceprezes SARP Oddział w Bydgoszczy nadesłał odpowiedź na stanowisko prof. Dariusza Markowskiego w sprawie apelu podjętego przez zebranie Zarządu Głównego i Rady Prezesów SARP, a dotyczącego koncepcji rekonstrukcji pierzei zachodniej Starego Rynku w Bydgoszczy.
7 kwietnia br. Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich i Rada Prezesów SARP odbyły wyjazdowe posiedzenie w Bydgoszczy. Architekci polscy w swej prestiżowej reprezentacji przeprowadzili "wizję lokalną" w naszym mieście, której rezultatem był apel skierowany do władz i Rady Miasta Bydgoszczy, w którym to apelu polscy architekci zarekomendowali "rezygnację z działań zmierzających do rekonstrukcji pierzei zachodniej Starego Rynku w jej ściśle historycznej formie". Architekci z SARP-u wskazali przy tej okazji na dobry przykład wkomponowania w historyczne tło współczesnej architektury - inwestycję Stadthaus we Frankfurcie nad Menem.
Polscy architekci stwierdzili, że zrekonstruowanie pierzei byłoby działaniem sprzecznym z obecną filozofią i obowiązującymi doktrynami w konserwacji zabytków propagowanymi przez UNESCO. Polscy architekci powołali się również na autorytet i potrzeby Kościoła. "Takie stanowisko zawiera również potrzeby Kościoła katolickiego, wobec faktu, że istotnym elementem pierzei był kościół Jezuitów, a wedle naszej wiedzy, Kościół nie dąży do jego odbudowy" - wskazali polscy architekci.
Apel do władz i Rady Miasta Bydgoszczy przez Zarząd Główny SARP został podjęty jednomyślnie (10 głosów za), natomiast spośród 21 członków Rady Prezesów SARP wyłamała się jedna osoba, która była przeciw!
Podejście polskich architektów do rekonstrukcji zachodniej pierzei Starego Rynku zdziwiło prof. zw. dr. hab. Dariusza Markowskiego, który w naszym mieście pełni funkcję przewodniczącego Rady ds. Estetyki Miasta Bydgoszczy. Prof. Markowski przesłał prezydentowi Rafałowi Bruskiemu i bydgoskim radnym swoje stanowisko w sprawie odbudowy zachodniej pierzei. Stwierdził w nim, że "za historyczną odbudową zachodniej pierzei Starego Rynku w Bydgoszczy opowiedziały się m. in.: Wojewódzka Rada Ochrony Zabytków, Bydgoski Oddział Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków, Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, Społeczna Rada ds. Estetyki Miasta, Bydgoski Odział Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Społeczny Komitet Rekonstrukcji Zachodniej Pierzei im. Andrzeja Szwalbego". Natomiast odnosząc się do stanowiska korporacji zawodowej, Stowarzyszenia Architektów Polskich, prof. Markowski stwierdził, że dyskusja powinna opierać się w głównej mierze na przesłankach, które zostały zawarte w „Rekomendacji Warszawskiej” w sprawie odbudowy i rekonstrukcji światowego dziedzictwa kultury, przyjętej podczas międzynarodowej konferencji „The challenges of World Heritage recovery. International conference on reconstruction”, która miała miejsce w maju 2018 roku, na Zamku Królewskim w Warszawie i w której uczestniczyli światowej klasy eksperci m.in. z ICOMOS, ICCROM i UNESCO.
Prof. Markowski podkreślił, że ważnym jest, aby odtworzyć utracone dziedzictwo miasta, które stanowiło jego historię i które pozwoli pielęgnować pamięć. Wskazał jednak na podmiot, który w tej sprawie powinien mieć zdanie decydujące. - To społeczność miasta, a nie władze SAP, powinna zdecydować o przywróceniu świadectw historii Bydgoszczy - podsumował prof. Markowski. Stanowisko prof. Markowskiego przedstawiliśmy w artykule Architekci z całej Polski zabrali się za zachodnią pierzeję Starego Rynku. Prof. Dariusz Markowski mówi im: STOP!
Do stanowiska zajętego przez prof. Dariusza Markowskiego w sprawie apelu podjętego przez zebranie Zarządu Głównego i Rady Prezesów SARP, a dotyczącego koncepcji rekonstrukcji pierzei zachodniej Starego Rynku w Bydgoszczy odpowiedź bydgoskiego oddziału SARP nadesłał Marek Mischker, wiceprezes SARP Oddział w Bydgoszczy. Oto ono: