W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim działania w 2018 r. podsumowała Kujawsko-Pomorska Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego.

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego jest regionalną instytucją dialogu w Polsce. Po zmianie ustawy mija już trzeci rok funkcjonowania wojewódzkich rad dialogu społecznego w nowej formule. W jej skład wchodzą przedstawiciele strony rządowej, samorządowej, pracodawcy i związkowcy. Co roku następuje zmiana przewodniczenia radzie. Najważniejsze tematy spraw podejmowanych przez WRDS to m.in.: budowa portu multimodalnego w województwie kujawsko-pomorskim, budowa drogi ekspresowej S10 oraz sposobów jej finansowania, skutków wprowadzenia reformy systemu oświaty, realizacji budowy stopnia wodnego Siarzewo, wynagrodzeń pracowników sfery budżetowej, inspekcji sanitarnej.

Podczas dzisiejszego posiedzenia rady w Bydgoszczy wojewoda Mikołaj Bogdanowicz przekazał kierowanie radą marszałkowi województwa Piotrowi Całbeckiemu. - Rada Dialogu Społecznego jest miejscem, w którym możemy się spotkać i porozmawiać o różnych problemach naszego regionu. Jest to bardzo cenne narzędzie. W tym roku to ja byłem przewodniczącym rady, a za chwilę przekażę to zarządzanie na najbliższy rok panu marszałkowi Piotrowi Całbeckiemu. Dziękuję za te trzy lata pracy, dziękuję za ostatni rok – mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i dodał, że w 2018 roku odbyło się 26 spotkań i przyjęto 25 dokumentów.

- Dobrze, że w naszej pracy najczęściej uprzedzaliśmy problemy i rozmawialiśmy o tym, jak uniknąć konfliktów, których w naszym województwie nie było wiele. Pan wojewoda bardzo wysoko zawiesił poprzeczkę. Trzeba już dzisiaj przygotować kalendarz, żeby odpowiedzieć na potrzeby. Mam nadzieję, że sprostam wyzwaniom i będę godnie kontynuował misję – zadeklarował marszałek Piotr Całbecki.

- Ten rok był trudny, zawiązał się regionalny komitet protestacyjny pracowników sfery budżetowej i płaszczyzna dialogu społecznego pozwoliła na skuteczne dojście do władz – przekazanie żywotnych interesów pracowniczych, ich problemów – mówił przewodniczący Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ "Solidarność" Leszek Walczak.

Z pozycji pracodawców mogę powiedzieć, że Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w naszym województwie jest jedną z najlepiej pracujących w kraju, najszybciej reagującą na problemy społeczne i gospodarcze. Rada Dialogu Społecznego w Warszawie i wojewódzkie rady dialogu społecznego to platforma, która buduje demokrację – podkreślił prezes Zarządu Nadwiślańskiego Związku Pracodawców Lewiatan Roman Rogalski i dodał, że 5% wzrostu PKB powoduje, że pracodawcy z dużym zadowoleniem zamykają rok.

Podczas konferencji prasowej marszałek Piotr Całbecki nie chciał komentować decyzji prezydenta Rafała Bruskiego dotyczącej jego wniosku o pomoc finansową dla Bydgoszczy w wysokości 16,5 mln zł. Przypomnijmy, że wczoraj złożenie tego wniosku do Zarządu Województwa zapowiedział prezydent Bydgoszczy. Rafał Bruski wniosek uzasadnił tym, że miasto Grudziądz uzyskało na podstawie uchwały sejmiku pomoc finansową w wysokości 4,5 mln.  Marszałek Całbecki odniósł się do postawy radnego województwa Łukasza Krupy, który zapowiedział wsparcie wniosku prezydenta Bydgoszczy. - Powinien zrozumieć, że jest radnym województwa, a nie jakiejś części interesów, jakiegoś lobby, bo przecież trudno zrozumieć, jaki ma sens ten apel czy wystąpienie. Bydgoszcz nie jest w tak trudnej sytuacji jak Grudziądz - stwierdził marszałek.