Miejskie Centrum Kultury świętowało dzisiaj swoje 5-lecie.
- Jesteśmy pięć lat starsi od czasu, kiedy MCK powstał. Ale tak naprawdę bogatsi znacznie przez te pięć lat, bo to co najmłodsza nasza placówka kultura wyprawia w mieście to jest coś niesamowitego. Liczba zorganizowanych przedsięwzięć i biorących w nich udział uczestników oznacza, że praktycznie prawie każdy bydgoszczanin przynajmniej raz do roku korzysta z oferty, którą wspaniały zespół ludzi przygotowuje (…) z entuzjastyczną jak zawsze Marzeną – powiedział podczas gali prezydent Rafał Bruski . Gratulując dyrektor MCK-u stwierdził: Stworzyłaś wspaniały zespół osób w różnym wieku, z różnymi temperamentami, oddałaś im władzę, bo tak naprawdę często są to autorskie projekty, a ty tylko delikatnie się przyglądasz. I ta machina wspaniale rozkręciła naszą kulturę.
Rafał Bruski wręczył dyrektor Marzenie Matowskiej przyznany Miejskiemu Centrum Kultury Medal Prezydenta Bydgoszczy, a czterech kuratorów MCK-u wyróżnił specjalnymi listami okolicznościowymi.
Marzena Matowska podsumowała minione pięć lat funkcjonowania instytucji i podziękowała za życzenia i gratulacje.
- My to traktujemy tak, że to nie jest tylko wyróżnienie dla nas, dla tego co robimy. To jest też, albo przede wszystkim uznanie dla bardzo ważnych dla nas zasad, którymi tutaj się kierujemy i dla naszego sposoby widzenia i rozumienia kultury, zwłaszcza w tym i muszę to powiedzieć, bardzo szczególnym i trudnym dla kultury czasie. To nasze rozumienie każe nam każdego dnia przypomnieć sobie i wam, bo wy tu z nami jesteście codziennie niemalże niektórzy, że kultura jest niezbywalnym prawem każdego z nas, że jest gwarantem naszej osobistej i zbiorowej wolności, że jest źródłem naszego szczęścia po prostu i naszego osobistego rozwoju, że pozwala nam rozumieć świat, pozwala nam ten świat zmieniać. I robimy to codziennie, bo taka jest jej siła. I wreszcie, że rozumiemy tę kulturę tak, że ona w swojej totalnej różnorodności tworzy niepowtarzalną wspólnotę. A ta wspólnota każe nam właśnie kierować się zasadami, które definiują się przez otwartość, przez szacunek dla was. Dlatego tak się cieszymy, że mamy tutaj dziecko kilkumiesięczne i że mamy naszych seniorów cudownych, i że mamy was właśnie z każdego pokolenia. To znaczy że do wszystkich dotarliśmy, że jesteśmy na was wszystkich otwarci. Ta nasza zasada to szacunek dla was i dla sztuki. Ta nasza zasada to wreszcie uczciwe partnerstwo, kreatywne partnerstwo i to jest to, co każe nam każdego dnia robić wszystko, żeby tworzyć przestrzeń dla tej przeogromnej przyjemności bycia obecnym w kulturze – powiedziała Marzena Matowska.
Dyrektor MCK jubileuszowe przemówienie zakończyła puentą. – Na koniec taka puenta na to nasze pięciolecie. Miesiąc temu strasznie intensywnie, nawet burzliwie, szukaliśmy jednego zdania, a nawet jednego słowa, które opisałoby to, co robimy przez pięć lat i które zdefiniowałoby naszą perspektywę. I to słowo padło. To słowo brzmi: najbliżej. Bardzo byśmy chcieli, żeby ono na długo i naprawdę pozostało aktualne. Ale żeby tak było, żeby tak mogło się stać, to musimy zrozumieć, że jesteśmy sobie wszyscy nawzajem bardzo potrzebni. I dlatego bardzo wam dziękuję, że tu jesteście, bo bez was to wszystko co robimy, po prostu nie miałoby sensu. Puenta dyrektor Matowskiej została nagrodzona burzą braw.
W części artystycznej wystąpiła kapela Tęgie Chłopy, zespół kultywujący tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie.