Prezydent Bydgoszczy zdecydował o utworzeniu filii Miejskiego Centrum Kultury - Centrum Kultury Fordon. Procedura utworzenia CKF, które powstanie przy zastosowaniu metody partycypacyjnej, rozpoczęła się.
Decyzja o utworzeniu filii MCK-u - Centrum Kultury Fordon zapadła. Teraz rozpocznie się kilkuletnia procedura, której zwieńczeniem będzie utworzenie placówki kultury w Fordonie. Wiadomo, że będzie się mieścić w budynku przy ul. Gawędy 5, w którym aktualnie funkcjonuje XIII Liceum Ogólnokształcące. Latem 2020 roku liceum zostanie przeniesione na ulicę Fredry i na potrzeby Centrum Kultury Fordon będzie wolne 6 tys. m kw.
Dzisiaj podczas konferencji prasowej w ratuszu zastępca prezydenta Iwona Waszkiewicz powiedziała, że powołanie nowej instytucji kultury przeprowadzone zostanie metodą partycypacyjną. W jej powstanie zaangażowanych będzie wiele osób i środowisk, a cały proces powstania nowej jednostki będzie szeroko konsultowany zarówno ze środowiskiem kultury, jak i w mieszkańcami Fordonu.
- Chcemy dojść do powstania koncepcji działania tej instytucji, jak ma działać ta instytucja, jaki ma mieć program w taki sposób, żeby najpierw zbadać, jakie są potrzeby mieszkańców Fordonu, jaki jest potencjał, jakie są oczekiwania i wtedy dopiero wspólnie wypracować koncepcję programową - zapowiedziała Iwona Waszkiewicz i dodała, że na początkowym etapie tego procesu do współpracy już zostały zaproszone m. in. Szkoła Podstawowa nr 9 i 66, Młodzieżowy Dom Kultury nr 5, Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu, a także Rada Osiedla Nowy Fordon, Bydgoska Radę Seniorów i Bydgoskie Biuro Seniora, Wydział Edukacji i Sportu i Biuro Kultury Bydgoskiej.
Iwona Waszkiewicz zapewniła, że Centrum Kultury Fordon, choć będzie filią Miejskiego Centrum Kultury, to będzie dysponować niezależnym programem i odrębną strukturą organizacyjną.
Proces partycypacyjny poprowadzi Pracownia Zrównoważonego Rozwoju, która od 10 lat specjalizuje się w prowadzeniu procesów partycypacyjnych, także w obszarze kultury. Za koordynację całości prac z ramienia MCK-u odpowiadać będzie Izabela Grochowska - fordonianka, działaczka społeczna, kierowniczka artystyczna Zespołu Pieśni i Tańca Płomienie. Działania te po stronie MCK-u wspierać będzie również Marcin Płocharczyk - etnolog, kierownik Laboratorium Animacji Kultury MCK.
W proces wypracowania pomysłu na powstanie nowej instytucji kultury w Fordonie zostaną włączone różne grupy interesariuszy: przedstawiciele miejskich instytucji (animatorzy, instruktorzy, nauczyciele, wychowawcy świetlic środowiskowych i osiedlowych, MOPS, spółdzielnie mieszkaniowe), fordońskie organizacje pozarządowe, przedstawiciele rad osiedli funkcjonujących na terenie Fordonu, aktywiści, lokalni artyści i twórcy, młodzież fordońskich szkół, dorośli odbiorcy kultury i seniorzy.
Dyskusja o przyszłości Centrum Kultury Fordon rozpocznie się od wywiadów grupowych o charakterze diagnostycznym, które zostaną przeprowadzone w listopadzie. Na etapie diagnostycznym odbędzie się 5 spotkań. Następnie w grudniu i styczniu odbędą się warsztaty partycypacyjnego projektowania, podczas których mieszkańcy i społecznicy z Fordonu zbudują profil odbiorców instytucji, strukturę jej działania oraz ofertę programową.
Wypracowany materiał posłuży do opracowania społecznej koncepcji CKF.
Po zakończeniu tego etapu tworzenia instytucji nastąpi opracowanie koncepcji architektonicznej przejmowanego budynku.
Jesienią 2020 roku odbędą się szerokie konsultacje koncepcji programowej funkcjonalno-architektonicznej instytucji. Podczas spotkań plenerowych mieszkańcy Fordonu zostaną zapoznani z wypracowaną propozycją funkcjonowania CKF i zaproszeni do dyskusji o rozwiązaniach oraz zgłaszania swoich pomysłów i uwag.
Rekomendacje z procesu konsultacji będą stanowić wytyczne do powołania i działania nowej instytucji kultury w Fordonie. Termin realizacji inwestycji uzależniony będzie od kosztów adaptacji budynku oraz możliwości finansowych miasta. Wiceprezydent Iwona Waszkiewicz nie wyklucza, że projekt budowlany będzie gotowy już w 2021 roku.
W budynku, w którym powstanie Centrum Kultury Fordon, mieści się już siedziba Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej i instytucja ta po powstaniu CKF dalej będzie funkcjonować w tym samym miejscu.
Wszyscy zainteresowani procesem tworzenia CKF i chętni do wzięcia udziału w wywiadach bądź warsztatach mogą kontaktować się z Izabelą Grochowską - koordynatorką projektu pod adresem mailowym: izabela.grochowska@mck-bydgoszcz.pl.
Do procesu tworzenia filii Miejskiego Centrum Kultury entuzjastycznie odnosi się dyrektor MCK-u Marzena Matowska. – Cieszę się, że proces budowania Centrum Kultury Fordon odbywa się w procesie partycypacji. To się sprawdziło. Tak samo budowany był MCK. To jest jedyny i w moim przekonaniu najlepszy sposób zbudowania instytucji kultury, z którą mieszkańcy będą się identyfikować i która będzie miała swoją tożsamość. Pracowaliśmy wtedy z mieszkańcami, liderami społecznymi, organizacjami pozarządowymi, a także z Pracownią Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” i wspólnie wypracowaliśmy koncepcję działania Miejskiego Centrum Kultury, której trzymamy się do dzisiaj - podkreśliła Matowska i dodała: - Zrealizujemy bardzo poważne zadanie ze strategii rozwoju kultury, którą także wypracowaliśmy w sposób obywatelski. To jest także odpowiedź na postulat Kongresu Kultury Bydgoskiej.
Zdjęcia: Jacek Nowacki