Do Miejskiego Centrum Kultury zaproszeni zostali przez prezydenta Rafała Bruskiego i przewodniczącego Rady Miasta Romana Jasiakiewicza przedstawiciele środowisk zajmujących się upowszechnianiem kultury muzycznej: dyrektorzy i pracownicy bydgoskich instytucji muzycznych, przedstawiciele środowisk akademickich i szkolnych, amatorskich zespołów muzycznych i stowarzyszeń oraz indywidualni twórcy.
Uhonorowani Nagrodami Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego zostali:
Eleonora Harendarska ? muzykolog, od 1991 dyrektor Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego. Inicjatorka wielu ważnych wydarzeń artystycznych, naukowych i społecznych; była inicjatorką reedycji na CD nagrań I. J. Paderewskiego, zarejestrowanych w 1906 na wałkach pianolowych, której dokonano w Muzeum Automatów Muzycznych w Szwajcarii. Członek-założyciel i pierwsza przewodnicząca Konferencji Dyrektorów Polskich Filharmonii i Orkiestr Symfonicznych, członek prezydium Polskiej Rady Muzyki.
Ewa Stąporek-Pospiech ? od 1990 r. dyrektor Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina, inicjator i dyrektor Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów ?Arthur Rubinstein in memoriam?. Liczne działania na rzecz artystycznego rozwoju szkoły stały się nieocenionym wkładem w życie kulturalno-artystyczne Bydgoszczy i regionu. Od 1993 r. organizuje Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów ?Artur Rubinstein in memoriam?, któremu patronowała wdowa po mistrzu Aniela Młynarska-Rubinstein. Konkurs odbywa się co dwa lata, a jego patronką została Ewa Rubinstein, córka. W 2000 roku konkurs został członkiem zwyczajnym Europejskiego Stowarzyszenia Konkursów Muzycznych dla Młodych (European Union of Music Competitions for Youth) w Monachium.
prof. zw. Janusz Stanecki ? prodziekan Wydziału Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, założyciel i kierownik Chóru Kameralnego Akademii Muzycznej (od 1986 roku). Chór działa na zasadzie zajęć fakultatywnych, dobrowolnego uczestnictwa młodzieży. Występował z licznymi orkiestrami: Capellą Bydgostiensis i Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej, czy orkiestrami Filharmonii Bałtyckiej, Białostockiej, Wrocławską Orkiestrą Kameralną, a także zespołami zagranicznymi np. Orkiestrą Kantatową w Heidelbergu.
Bydgoski Zespół Muzyki Dawnej COLLEGIUM VOCALE ? działa od 1992 roku. W 2012 r. zespół obchodzi jubileusz 20-lecia istnienia. Wykonywany repertuar obejmuje: msze, motety, pieśni religijne, kolędy oraz madrygały i pieśni świeckie kompozytorów europejskich epoki średniowiecza i renesansu. Zespół ma w swoim dorobku dziewięć płyt kompaktowych, płytę DVD (tradycyjne kolędy polskie) oraz nagrania radiowe i telewizyjne.
Eljazz Big Band ? powołany został w maju 1999 roku. Jego twórcą jest Józef Eliasz – jazzman, perkusista, bandleader, animator życia muzycznego. Orkiestra jest laureatem konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Eljazz Big Band współpracuje z wieloma znakomitymi muzykami m.in. Janem ?Ptaszynem? Wróblewskim, Krzysztofem Herdzinem, Lorą Szafran, Januszem Szromem, Henrykiem Miśkiewiczem.
Sławomir Janicki ? kontrabasista, jeden z założycieli i szefów bydgoskiego klubu Mózg. Na początku lat 90. ubiegłego stulecia współtworzył grupę ?Trytony? razem z Tomaszem Gwincińskim i Jackiem Buhlem. W 1994 r. wraz z Jackiem Majewskim założył klub muzyczny ?Mózg?, którym obecnie kieruje. Klub znany jest w Polsce przede wszystkim jako główny ośrodek polskiego yassu (nowej muzyki improwizowanej), miejsce eksperymentów wokoło muzyki jazzowej i innych form sztuki.
UPSIDE DOWN ? bydgoski zespół punkrockowy, powstał w 1992 roku. Obecny skład zespołu (Piotr Boleski, Maciej Brzeziński, Mariusz Barcikowski, Michał Lutrzykowski, Bartek Dębicki oraz Krzysztof Kornak – manager). Formacja opublikowała do tej pory sześć oficjalnych wydawnictw fonograficznych, a siódma płyta czeka na finalizację w tym roku. Medialnie zespół zaistniał w 2001 roku, kiedy po nagranej w Szwecji płycie ?Puzzle? teledysk do tytułowej piosenki dotarł do szóstego miejsca listy przebojów telewizji VIVA.
Tomasz Pawlicki ? muzyk, flecista Orkiestry Opery Nova w Bydgoszczy z którą współpracuje od 1988 roku. Na polu tzw. muzyki klasycznej udzielał się w wielu projektach związanych z działalnością zespołów orkiestrowych, działających w kraju i za granicą.
Cezary Nelkowski ? absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie w 1990 roku ukończył muzykologię. W 1991 roku podjął pracę w Filharmonii Pomorskiej na stanowisku kierownika biura organizacji pracy artystycznej, od 2002 roku zastępca dyrektora ds. programowych.
Magdalena Polkowska-Szachnowska ? (sopran) solistka Opery Nova w Bydgoszczy. Z instytucją związana od 2003 roku. Ukończyła studia na Wydziale Wokalnym Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie prof. Brygidy Skiby z wyróżnieniem. Ostatnią jej znakomitą kreacją jest główna rola Rusałki w operze ?Rusałka? inaugurującej tegoroczny XIX Bydgoski Festiwal Operowy.
Krzysztof Beszczyński ? od 1995 r. dyrygent Młodzieżowej Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Elektronicznych. Młodzieżowa orkiestra dęta powstała w 1968 roku. Początkowo była to drużyna harcerska i nosiła nazwę Harcerskiej Orkiestry Dętej. Orkiestrę tworzy młodzież ucząca się w Zespole Elektronicznych, absolwenci oraz chętni z innych szkół.