Bydgoszcz wraz ze spółkami i innymi miejskimi jednostkami oraz gminami sąsiednimi podpisała umowę na dostawę energii na przyszły rok. Miasto ogranicza koszty energii elektrycznej dzięki większym zakupom utworzonej dla tego celu Bydgoskiej Grupy Zakupowej.
Bydgoska Grupa Zakupowa funkcjonuje od 2013 roku. Miasto wylicza, że coroczne wspólne zakupy energii razem z sąsiednimi samorządami przyniosły już 150 milionów złotych oszczędności. W 2021 roku prąd liczony według korzystniejszej taryfy będzie dostarczany do ponad 2 tysięcy obiektów zlokalizowanych w Bydgoszczy oraz w gminach ościennych. W porównaniu do standardowego cennika oszczędności miasto wyda na prąd 9,5 mln złotych mniej, co przekłada się na oszczędności sięgające 40%. Dostawcą energii będzie spółka Enea.
- Bydgoska Grupa Zakupowa, w skład której wchodzi 20 podmiotów, podpisała umowę o wartości niemal 16 mln złotych na dostawę energii elektrycznej. W celu uzyskania oszczędności zdecydowaliśmy o wspólnym zakontraktowaniu zakupu energii niezbędnej do oświetlenia budynków, ulic, placów oraz funkcjonowania sygnalizacji świetlnych od 1 stycznia do końca 2021 roku – mówi Tomasz Bońdos, miejski koordynator zespołu ds. zarządzania energią. – Po raz dziewiąty nasze miasto kupuje energię z innymi podmiotami. W Bydgoszczy oszczędności w przyszłym roku sięgną ok. 3 miliony złotych, od początku wspólnych zakupów to 73 miliony złotych - dodaje Bońdos.
Bydgoską Grupę Zakupową, na potrzeby zakupu energii tworzy 20 podmiotów. Z samorządów – oprócz Bydgoszczy (lidera) – uczestnikami projektu są: Powiat Bydgoski, Białe Błota, Barcin, Kcynia, Dobrcz, Koronowo, Dąbrowa Chełmińska , Solec Kujawski i Unisław. Ponadto w skład BGZ wchodzą: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Akademia Muzyczna, komunalne spółki i jednostki (ADM, Tramwaj Fordon, BOS, BCS, BTBS, LPKiW, ZDMiKP, ZWiUK z Białych Błót).