Prezydent Rafał Bruski poinformował dzisiaj, że podjęte zostały ostateczne decyzje dotyczące lodowiska w Bydgoszczy.
- Chcemy odbudować tę możliwość usługi dla mieszkańców, a więc korzystania, w bardzo dobrych warunkach, z lodowiska krytego – powiedział prezydent na dzisiejszej konferencji prasowej. Projekt zakłada powstanie bryły przypominającej lodowy kryształ. Na elewacji dominować mają okładziny w srebrnym kolorze oraz szkło.

- Musieliśmy sobie odpowiedzieć na pytanie, komu ono ma służyć – Rafał Bruski uprzedził pytania dotyczące projektowanej widowni na 300 osób i odpowiedział, że lodowisko jest przeznaczone dla mieszkańców i że nie będzie ono służyć odbudowie hokeja. – Gdybyśmy chcieli odbudować hokej w Bydgoszczy, to dostęp do lodowiska dla mieszkańców ograniczony byłby do kilku godzin w tygodniu. Nie jest możliwe łączenie dostępności lodowiska dla mieszkańców i dla zawodowej drużyny hokeja – stwierdził i poparł to przykładem funkcjonowania lodowiska w Sosnowcu. – Korzysta z niego drużyna ekstraligowa i jak pokazuje grafik mieszkańcy mogą z tego lodowiska korzystać kilka godzin w tygodniu – podkreślił i dodał, że 300 miejsc na widowni przeznaczone jest głównie dla rodziców dzieci lub osób towarzyszących korzystającym z miejskiej ślizgawki.

Przetarg ograniczony na prace budowlane został już przez miasto ogłoszony. Do składania ofert cenowych zaproszonych zostanie do 20 firm o największym doświadczeniu, przy realizacji dużych obiektów sportowych (o konstrukcji żelbetowej, murowanej lub żelbetowo-murowanej, o kubaturze co najmniej 20 tysięcy metrów sześciennych). O wyborze wykonawcy następnie zadecyduje oferowana cena oraz udzielany okres gwarancji. Planowane zakończenie prac powinno nastąpić pod koniec przyszłego roku. Szacunkowy koszt całej inwestycji to 27 mln zł.

Projekt przygotowało biuro TBi.Architekci. – Forma budynku nawiązuje do jego funkcji. Zamierzenie to realizowano przez ?zawieszenie? nad ciemną, dolną częścią budynku, wizualnie ?lekkiej? bryły składającej się z nieregularnych powierzchni trójkątnych, inspirowanych formą kryształów lodu. Elewacja północna, skierowana w stronę rzeki Brdy ?otwiera się? na otoczenie za sprawą pokaźnych rozmiarów elewacji szklanej zapewniającej doświetlenie wnętrza budynku. Ciekawy efekt widoczny będzie po zmroku, ponieważ trójkątne elementy w elewacji będą podświetlane ? omawiała projekt architekt Magdalena Brzezińska. – Nie inspirowaliśmy się żadnym obiektem. Inspirowaliśmy się kryształami lodu. Mamy nadzieję, że obiektem będą inspirować się inni – stwierdziła Brzezińska.

Przygotowany projekt zyskał pozytywną ocenę Rady ds. Estetyki. Projektanci uwzględnili postulaty otwarcia elewacji od strony wody na Brdę, likwidacji parkingów od strony rzeki, aranżację przestrzeni brzegowej umożliwiającej dostęp publiczny.

- Przewidzieliśmy najnowocześniejszą obecnie technologię mrożenia. Jest to technologia z zastosowaniem czynnika, obecnie najnowocześniejszego i najbardziej ekologicznego, który znowu wrócił do łask, czyli amoniaku. Zastosowane będzie kilkadziesiąt kilogramów amoniaku, a zatem będzie to ilość, która nie stanowi żadnego zagrożenia – powiedział Tomasz Bukowiecki, projektant technologii lodowiska.

Budynek wyposażony będzie też w pomieszczenia usługowe: szatnie dla łyżwiarzy wyposażone w szafki samoobsługowe, szatnie hokejowe dla zawodników, suszarnie sprzętu hokejowego, wypożyczalnię łyżew wraz z ostrzarnią i suszarnią, punkt handlowy, pomieszczenie trenera, pomieszczenie medyczne. Na piętrze budynku została zaprojektowana restauracja z oknem widokowym na taflę lodu.

Lodowisko w liczbach:

  • powierzchnia użytkowa 4605 metrów kwadratowych
  • powierzchnia tafli lodowej ? 1779 metrów kwadratowych
  • liczba osób mogąca jednocześnie przebywać na tafli ? 240 osób
  • wysokość obiektu ? 11,45 metra
  • widownia – 300 miejsc