Podczas ceremonii otwarcia przemówił wicemarszałek Edward Hartwich, który powiedział, że ma nadzieję, że MCK będzie miejscem, w którym zagoszczą wartości wytwarzane przez ludzi kultury. Stwierdził, że kultura wytwarzająca piękno daje człowiekowi chwile wytchnienia i refleksji.

Wicewojewoda Zbigniew Ostrowski mówił natomiast o sile wspólnego wysiłku wielu ludzi w stworzeniu MCK.

Zastępca prezydenta Grażyna Ciemniak podkreślała znaczenie kulturotwórcze nowo powstałej instytucji kultury. Gratulowała twórcom i życzyła powodzenia w przyszłości.

Wystąpienie przewodniczącego Rady Miasta Romana Jasiakiewicza było poświęcone powinnościom radnych i Rady Miasta wobec bydgoskiej kultury. Przewodniczący przywołując swoje obliczenia stwierdził, że każdy bydgoszczanin wydaje, za pośrednictwem budżetu miasta około 4.40 zł na kulturę. To zdaniem przewodniczącego zbyt mało jak na aspiracje i potrzeby kulturalne miasta. Roman Jasiakiewicz podziękował za obecność podczas otwarcia MCK radnym, władzom województwa i miasta, a także tym, którzy, jak się wyraził, mają wątpliwości dotyczące kierunków rozwoju bydgoskiej kultury.

Przemówienie wygłosiła również gospodyni, czyli dyrektor MCK Marzena Matowska. W emocjonalnym wystąpieniu mówiła o tym, że MCK ma łączyć tradycję z nowoczesnością, nie ma dzielić artystów, a stwarzać wspólne miejsce działania. Zapewniała również, że MCK będzie zaspokajał potrzeby kulturalne ludzi wszystkich pokoleń: emerytów i przedszkolaków. Ze znacznym wzruszeniem mówiła też o osobistej satysfakcji z wykonywania misji dyrektora MCK. Zapewniła również, że pracuje z młodym, dobrze wykształconym zespołem i że to jest rękojmią przyszłych sukcesów.

Inauguracja MCK była jednocześnie otwarciem wystawy plakatu filmowego i teatralnego z kolekcji antykwariusza Stanisława Gordona.

To zapewne nie przypadek, bowiem wielu sekundujących życzliwie MCK, w rozmowach z bydgoszczą24 wyraża nadzieję, że MCK będzie miejscem ciekawego, alternatywnego kina artystycznego.

Natychmiast po otwarciu zaprezentowane zostały filmy Adama Gajewskiego z cyklu ?Archiwum B. w dużym mieście?. Inauguracyjny wieczór zakończy się (właśnie trwa w chwili ogłoszenia naszej informacji o otwarciu MCK) pokazami filmów: ?Etiuda o kinooperatorze? w reżyserii Dariusza Gackowskiego oraz filmu sf ?Superwizja”, reżyserowanego przez Roberta Glińskiego.

Fotoreportaż z uroczystości otwarcia MCK można zobaczyć: TUTAJ