„Prawdopodobnie największe śpiewanie patriotyczne w Polsce” – tak brzmi w tym roku hasło obchodów Święta Niepodległości przygotowanych przez miasto Bydgoszcz.

Koordynatorem miejskich obchodów Święta Niepodległości jest Bydgoska Lokalna Organizacja Turystyczna BYLOT. - Bylot po raz siódmy jest koordynatorem Obywatelskich Obchodów Święta Niepodległości. W tym roku obchodzimy niezwykle uroczystą rocznicę 100-lecia uzyskania niepodległości. Stąd też obchody, do których przygotowujemy się intensywnie, będą miały też wyjątkowy charakter - zapowiedział Karol Słowiński. Szef Bylotu poinformował, że obywatelskie obchody przygotowuje ponad 400 osób z 25 podmiotów, jednostek miejskich, stowarzyszeń i firm.

Miasto Bydgoszcz wyasygnowało na organizację obchodów 35 tys. zł. - By spiąć budżet wydarzenia trzeba będzie jeszcze od firm zebrać 10 tysięcy złotych - poinformował Karol Słowiński i dodał, że podczas uroczystości przeprowadzona zostanie również zbiórka do puszek.

Obywatelskie Obchody Święta Niepodległości zostały w tym roku przeniesione na Wyspę Młyńską i rozpoczną się o godz. 11.00. Ich kulminacyjnym punktem będzie wspólne odśpiewanie z zespolonym chórem pod batutą Janusza Sierszulskiego przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej ZSE, hymnu narodowego. Odbędzie się ono o godzinie 13.30 i będzie mu towarzyszyło rozwinięcie długiej na 50 m flagi narodowej.   Na Wyspie Młyńskiej ustawiona będzie wielka estrada, na której odbywać się będą występy różnych zespołów i grup. Wydarzenie będzie można śledzić na telebimie.

- Sponsorem strategicznym wydarzenia są "Remedia" bydgoskie. To pokazuje, jak potrafimy współdziałać z różnymi środowiskami w imię tego, by powstało wielkie, patriotyczne wydarzenie, o którym będziemy długo mówili w Bydgoszczy - podsumował zapowiedź obchodów Karol Słowiński.

We wspólnym śpiewaniu udział wezmą najstarsze chóry w regionie, a wśród nich działające od 1883 roku Towarzystwo Śpiewu „Halka” Chór Męski w Bydgoszczy, żniński chór Moniuszko założony w 1909 roku, czy chóry powstałe już w II RP (1923) takie  jak Towarzystwo Śpiewu „Halka” z Inowrocławia. Obywatelskie śpiewanie zasilą również swoimi głosami „Brzozowiacy”,  Zespół Pieśni Dawnej „Fresca Voce”, czy chór „Fordonia”.

Przemarsze ułanów z Koła Przyjaciół 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich  rozpoczynać się będą o g. 11.10; 12.10; 13.15. Jak 100 lat temu Rada Regencyjna przekaże władzę Józefowi Piłsudskiemu, który przyjedzie na tę uroczystość zabytkowym mercedesem. Wiekowych aut pojawi się  więcej. Planowany jest również konkurs mody na strój/stylizację z epoki. Za sprawą Akademii Kulinarnej Instytutu Sadkiewicza oraz Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy będzie można przekonać się o tym, że walka o zachowanie polskości odbywała się również w polskich kuchniach. „Niespokojne duchy” będą mogły sprawdzić się w grze turystycznej, która rozpocznie się w Spichrzach nad Brdą o godz. 12.00.

Na scenie na Wyspie Młyńskiej pojawią się przedstawiciele różnych środowisk, od najmłodszych - reprezentowani przez dzieci z najstarszego bydgoskiego przedszkola - Przedszkola nr 22 w Fordonie, które wystąpią z programem „Piękna nasza Polska cała” do najstarszych, czyli słuchaczy  Kazimierzowskiego Uniwersytetu III Wieku, którzy zaprezentują program „Powróćmy jak za dawnych lat”.

Wydarzeniu towarzyszyła będzie bogata oferta handlowa antykwariuszy, rzemieślników oraz rodzimych producentów miodów, serów chleba i innych artykułów spożywczych i przemysłowych.

Jedną z tradycji świętowania będzie okolicznościowy tort, którego konsumpcja rozpocznie się około 15.30.
Obchody na Wyspie Młyńskiej zostaną zakończone około 16.00.

O godz. 16.00 Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego zaprasza na wernisaż wystawy „Niepodległa przez Bydgoską Lokalną Organizację Turystyczną „ByLOT”.

Już o godz. 15.00  wystartuje na placu Wolności Bieg Niepodległości na dystansie 5 km z metą w tym samym miejscu.

Inne wydarzenia zorganizowane w ramach Obywatelskich Obchodów Święta Niepodległości.

piątek, 9 listopada
godz. 17.00 - sala sesyjna im. Jana Maciaszka, Ratusz, ul. Jezuicka, "Droga Bydgoszczy do niepodległości" - konferencja zorganizowana przez Portal Kujawski, wstęp wolny. Podczas konferencji odbędą się wykłady Krzysztofa Drozdowskiego o generale Józefie Dowborze-Muśnickim, dr. Marka Chamota o głównodowodzącym Powstaniem Wielkopolskim Stanisławie Taczaku, senatora Andrzeja Kobiaka o roli Leona Janty-Połczyńskiego w dziele odzyskania niepodległości przez Polskę i dr Moniki Opioły-Cegiełki o Janie i Wincentynie Teskach.

sobota, 10 listopada
godz. 13:30 - na fordońskim Rynku odbędzie się uroczystość z asystą wojskową. Będą także rekonstruktorzy, pojazdy z okresu międzywojennego, chorągiewki, kotyliony. Po złożeniu kwiatów i salwie honorowej uczestnicy udadzą się pod budynek dawnej synagogi (ul. Przy Bóżnicy). Tam odbędzie się wspólne śpiewanie piosenek międzywojennych, wystawa obrazów poświęcona marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, pokaz mody, pokaz sprzętu radiowego, pojazdów wojskowych, sprzętu, broni, umundurowania, stanowisko NBP, "Starociarnia", jarmark, o pierwszych podróżniczkach z początków XX wieku opowie dr Daria Bręczewska-Kulesza, w ramach projektu "Legendaria" Fundacja Nasza tradycja - nasza przyszłość przedstawi "Bydgostię" - legendę o Bydgoszczy i Wyszogrodzie z początków chrześcijaństwa, a na zakończenie ok. 16.30 koncert Bianki Urbanowskiej pt. "Z ziemi włoskiej do Polski".

niedziela, 11 listopada

MOB Spichrze nad Brdą, ul. Grodzka 7-11
godz. 16.00 Wernisaż wystawy Niepodległa Polska. 1918 rok

Miejskie Centrum Kultury
godz. 16.00, Święto Niepodległości – Śpiewnik domowy, miejsce: Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku
Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. W programie m.in. koncert młodszych grup Zespołu Pieśni i Tańca z MDK nr 4. Organizatorzy: Iza Grochowska, Zuzanna Szary i Michał Stropa, prowadzenie Adam Gajewski.

Stowarzyszenie Klub Turystyki Rowerowej „Rowerowa Brzoza”
godz. 7:30-18:30, XII Bydgoski Rowerowy Rajd Niepodległości

START - Bydgoszcz - Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy, odśpiewanie hymnu Polski, złożenie zniczy i  kwiatów, start rajdu - w kierunku Brzozy. META  - Bydgoszcz - uroczyste zakończenie rajdu, Bydgoszcz - Wyspa Młyńska, wręczenie medali pamiątkowych, odśpiewanie hymnu Polski.