W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyły się konsultacje projektu Strategii Demograficznej 2040. Rządowe zamierzenia przedstawiła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg prowadziła dzisiaj w Bydgoszczy konsultacje przygotowywanej przez rząd Strategii Demograficznej 2040.

Polska, ale również niemal wszystkie państwa wchodzące w skład Unii Europejskiej, dotknięte są katastrofą demograficzną. Stary Kontynent wymiera. W Polsce w latach 80. rodziło się ponad 700 tys. dzieci, w ostatnich latach liczba ta spadła poniżej 400 tys.  Od 1990 r. współczynnik dzietności w Polce kształtuje się na poziomie niegwarantującym prostej zastępowalności pokoleń, a w 2002 r. po raz pierwszy liczba zgonów była większa niż liczba urodzeń.

Przedstawiając projekt Strategii Demograficznej 2040, który zakłada wyjście z pułapki niskiej dzietności i zbliżenie się do poziomu gwarantującego zastępowalność pokoleń, minister Maląg podkreśliła, że jeśli nie podejmiemy przemyślanych, stabilnych, spójnych i kompleksowych działań, grozi nam zahamowanie rozwoju – co niekorzystnie wpłynie na warunki życia polskich rodzin w przyszłości i na całą gospodarkę.

- Polityka prorodzinna państwa rządu Prawa i sprawiedliwości to tworzenie przede wszystkim państwa szczęśliwych rodzin, gdzie rodzina jest centrum życia i centrum uwagi - powiedziała minister Maląg i dodała, że niekorzystne zmiany demograficzne w Polsce postępują i mają wpływ praktycznie na wszystkie obszary życia: społeczeństwo, gospodarkę czy kulturę.

- Przy pracy nad projektem Strategii Demograficznej 2040 przyjrzeliśmy się wynikom badań i przeanalizowaliśmy rozwiązania uznawane za najlepsze na świecie. Teraz chcemy skonfrontować nasz projekt z lokalnymi władzami samorządowymi, które są najbliżej polskich rodzin – powiedziała minister Marlena Maląg i dodała, że kluczowym aspektem determinującym powodzenie polityki demograficznej jest podniesienie jakości zarządzania na wszystkich szczeblach, zarówno centralnych jak i samorządowych. - Tylko wspólne zaangażowanie rządu, samorządów, organizacji pozarządowych i pełnomocników wojewodów do spraw rodziny może przynieść efekt w postaci odwrócenia negatywnego trendu demograficznego - podkreśliła.

- To bardzo istotne, że rozmawiamy o tak istotnym społecznym oraz gospodarczym problemie naszego kraju. Rodzina jest podstawową komórką społeczną i najstarszą, a zarazem najpowszechniejszą formą życia społecznego. Silne państwo może być oparte tylko na takim stabilnym fundamencie, jakim właśnie jest rodzina – wskazał podczas konferencji prasowej wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Eksperci przygotowujący strategię zidentyfikowali 10 obszarów wpływających na decyzję o posiadaniu dzieci i zaproponowali 12 kierunków interwencji w ramach 3 celów szczegółowych. Są to m.in. wzmocnienie rodziny przez zabezpieczenie finansowe rodzin (realizowane od 2015 roku poprzez liczne programy, w tym Rodzinę 500+), wsparcie w zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych rodzin, popularyzacja kultury sprzyjającej rodzinie, wzmocnienie współpracy z III sektorem i innymi podmiotami działającymi na rzecz rodziny, znoszenie barier dla rodziców chcących mieć dzieci, rozwój infrastruktury i usług potrzebnych rodzinom.

W rezultacie powstał katalog 104 różnych działań, z których wiele będzie realizowanych w ramach programów Polskiego Ładu. To m.in. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, Mieszkanie bez Wkładu Własnego, Bon mieszkaniowy, Mój dom 70 m², Maluch Plus, zwiększenie nakładów na zdrowie oraz programy pośrednio realizujące postulaty strategii - takie jak Program Świetlica i Żłobek w każdej gminie.