W ubiegłym miesiącu poseł Paweł Skutecki (Kukiz’15) wystąpił z interpelacją do ministra sportu i turystyki w sprawie dostępności do publicznej infrastruktury sportowej sfinansowanej przy udziale środków ministerstwa sportu. Wskazał w niej, że miasto Bydgoszcz było beneficjentem dotacji z Ministerstwa Sportu i Turystyki w zakresie rozwoju infrastruktury Kompleksu Sportowego ,,Zawisza?.

Paweł Skutecki uważa, że obiekty nie są wykorzystywane w takim stopniu, w jakim mogłyby być. – Przyczyną tego stanu rzeczy jest polityka prowadzona przez Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Drużyny piłkarskie prowadzone przez odnoszące sukcesy na arenie krajowej oraz występujące na międzynarodowych turniejach Stowarzyszenie Piłkarskie ,,Zawisza? nie są dopuszczane do infrastruktury sportowej Kompleksu Sportowego ,,Zawisza?. Faworyzowane są natomiast drużyny związane ze spółką WKS Zawisza Bydgoszcz SA, która w praktyce otrzymała wyłączność na korzystanie z obiektu – pisze poseł Skutecki, wyjaśniając, że Stowarzyszenie Piłkarskie ,,Zawisza? jest społecznie działającą organizacją pozarządową, utrzymującą się głównie ze składek rodziców. – W mojej opinii należy wspierać tego typu działalność, stąd też zwracam się z interpelacją, gdyż polityka miasta Bydgoszczy wydaje się tutaj mocno niezrozumiała – dodał Skutecki i zadał ministrowi sportu pytania:

  • Czy dopuszczalne jest faworyzowanie jednych podmiotów, w przypadku publicznej infrastruktury sportowej, powstałej przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki?
  • Czy istnieją pisane lub niepisane reguły dotyczące udostępniania tego typu obiektów dla organizacji pozarządowych, klubów sportowych i innych organizacji non profit mających w swoich celach działalność prozdrowotną, prosportową itp.?

Interpelacja bydgoskiego posła doprowadziła do wszczęcia przez ministerstwo postępowania wyjaśniającego. W piśmie do prezydenta Rafała Bruskiego zastępca dyrektora Departamentu Infrastruktury Sportowej Ministerstwa Sportu i Turystyki Remigiusz Ludwig wskazał, że gruntowną modernizację stadionu i boiska Zawiszy ministerstwo dofinansowało kwotą ponad 27 mln zł.
“Mając na względzie fakt, że niedopuszczalne jest, aby w kwestii dostępu do infrastruktury sportowej, powstałej przy współudziale środków Ministra Sportu i Turystyki, miało miejsce faworyzowanie jednych podmiotów kosztem innych, a także to, że administratorzy obiektów sportowych powinni zarządzać nimi w sposób zgodny z zasadą ogólnodostępności, proszę o przedstawienie stosownych wyjaśnień w tej sprawie” – napisał dyr. Ludwig do prezydenta Bydgoszczy.