13 listopada w klubie Kamienica 12 odbył się finał projektu, który trwał od kwietnia do czerwca w Bydgoskim Zespole Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych. Organizatorem było Towarzystwo Inicjatyw Kulturalnych w Bydgoszczy, a jego celem przeprowadzenie warsztatów fotografii poklatkowej.
Manekin jako model
Cała historia filmu-clipu jest alegorią o manekinie, który przechodzi przez wszystkie procesy resocjalizacji: interwencję, obserwację, korekcję i rehabilitację, a w rezultacie powraca do domu. – Główny eksponat, manekin miał dwa przeznaczenia: pierwsze techniczne – pozwalał na zaobserwowanie przez uczestników zajęć swojej statyczności i drugie egzystencjalne – pełniąc funkcję modela diagnostyczno-terapeutycznego w placówce – wyjaśnia koordynator projektu Monika Klawitter.
Zagrożeni
Nazwa tytułu została zaczerpnięta z serii manekina właśnie pod nazwą ?Coco?, wypożyczonego od warszawskiej firmy Real Line, a słowo ?zagrożeni?, ponieważ uczestnicy warsztatów będących w placówce byli notorycznie zagrożeni z wielu przedmiotów w szkole. – Pomyślałam, że temat zagrożonych można pogłębić, więc przygotowałam działanie performatywne w mieście, sondę uliczną, na temat wszelkich zagrożeń, jakich obawia się ludzkość. A odpowiedzi było mnóstwo – opowiada.
Warsztaty zakończyły się wydaniem albumu oraz filmem-clipem z animacją poklatkową. Wkrótce film obejrzymy w sieci.
Inicjatywa została współfinansowana przez miasto Bydgoszcz.