Konkurs na najdłuższy mural w Bydgoszczy, który pojawi się na murach oporowych linii tramwajowej na ulicy Kujawskiej rozstrzygnięty. Wygrał projekt Jana Kołodzieja i Krzysztofa Syrucia. Na wykonanie muralu, którego łączna długość wynosi 440 m, artyści mają czas do końca listopada. Będziemy go mogli zobaczyć już w listopadzie. W listopadzie wykopem w ulicy Kujawskiej pojadą też tramwaje.

9 września minął termin przesyłania prac konkursowych na mural, który pojawi się na murach w wykopie linii tramwajowej na ulicy Kujawskiej. Spośród 20 projektów, komisja konkursowa wybrała jeden, który będzie zdobił ściany wzdłuż linii tramwajowej na ul. Kujawskiej.

- Gdy zobaczyłem zwycięski mural, pomyślałem, że to ryzykowny kierunek. Tym bardziej wiedząc, że będziemy tę pracę oglądać w ruchu, w trakcie jazdy tramwajem. To duże wyzwanie -  mówił Rafał Bruski podczas prezentacji zwycięskiej pracy na moście Staromiejskim. Prezydent Bydgoszczy wyraził nadzieję, że mural będzie dziełem sztuki, które zdobić będzie mury wykopu tramwajowego.

- Napłynęło 20 prac, bardzo różnorodnych i właściwie większość tych prac traktowała przestrzeń typowo jako przestrzeń statyczną. Natomiast nam zależało na tym, żeby ten mural był muralem dynamicznym. Takim, który jest obserwowany podczas jazdy, bo będzie widoczny praktycznie tylko i wyłącznie podczas jazdy tramwajem. To była jedyna praca, która wtopiła się w ideę naszego pomysłu - uzasadnił wybór komisji  podczas dzisiejszej konferencji prasowej prof. Dariusz Markowski, przewodniczący komisji konkursowej, dodając, że mural będzie nowym spojrzeniem na przestrzeń miasta.

- Ten mural będzie kompozycją wielopłaszczyznową i jednocześnie bardzo dynamiczną. Kompozycja jest zdumiewająca, bo jadący tramwajem będą widzieć to w wielu płaszczyznach, ten krajobraz się będzie zmieniać. Kompozycja nawiązuje do kalejdoskopu, także wrażenia wzrokowe będą imponujące. Myślę, że w Bydgoszczy jeszcze takiej kompozycji nie było. Osoby będą jeździć specjalnie tą trasą , by doznać wrażeń artystycznych - dodał Marek Iwiński, plastyk miejski.

Zwycięzcami zostali Krzysztof Syruć i Jan Kołodziej z Gdańska. - Doszliśmy do koncepcji skomponowania muralu jak utworu muzycznego, czyli do wprowadzenia rytmu i melodii, które będzie można zobaczyć  - mówił Krzysztof Syruć, współautor projektu. - Koncepcja muralu wynikała stricte z lokalizacji. Fakt odbierania muralu w ruchu był tutaj kluczowy - dodał Jan Kołodziej, współautor projektu.

Autorzy projektu otrzymali nagrodę w wysokości 5 tysięcy złotych i 80 tysięcy złotych na wykonanie muralu.

Łączna długość muralu wynosić będzie 440 metrów (po 220 m z obu stron wykopu). Na wykonanie muralu autorzy mają czas do końca listopada. Mural będzie wykonany w sposób trwały, zabezpieczony przed graffiti. Wykonawca udzieli 5-letniej gwarancji na trwałość wykonanej pracy.