Dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej Anna Rembowicz-Dziekciowska zaprezentowała dzisiaj podczas konferencji online projekt nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Śródmieście - Plac Wolności”.
Opracowanie nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który swym zasięgiem obejmie plac Wolności, stało się konieczne ze względu na inwestycję związaną z rozbudową systemu kanalizacji deszczowej i ulokowaniem pod powierzchnią placu zbiornika dla wód opadowych. Budowa zbiornika na czas jego instalacji pod placem spowoduje usunięcie z placu Wolności budek kwiatowych. Aktualnie obowiązujący plan miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego uniemożliwia ponowne umieszczenie budek w miejscach, które plan tolerował dopóki one były wykorzystywane do sprzedaży kwiatów. Tymczasem prezydent Rafał Bruski zapewnił, że po wybudowaniu zbiornika retencyjnego, wszyscy handlowcy wrócą na to samo dzierżawione od miasta miejsce. Takim rezultatem zakończyły się negocjacje między kwiaciarkami z placu Wolności i prezydentem miasta w ubiegłym roku.
Dzisiaj podczas konferencji online dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej Anna Rembowicz-Dziekciowska przedstawiła przygotowany przez pracownię projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Śródmieście - Plac Wolności”. Ulokowanie pod powierzchnią placu zbiornika retencyjnego i konieczność znalezienia miejsca dla budek kwiatowych bydgoscy urbaniści wykorzystali, by - w koncepcji, która przedstawiona zostanie do akceptacji radnym na najbliższej sesji - zaproponować powrót do rozwiązań historycznych, obowiązujących na placu Wolności przed II wojną światową.
Projekt planu zakłada między innymi odtworzenie ciągu pieszego wzdłuż ulicy Gdańskiej oraz dawnych osi widokowych na Gdańskiej i przedłużeniu ul. Piotra Skargi. Plan rekomenduje też przywrócenie kamiennych nawierzchni zamiast drobnej betonowej kostki oraz poprawę estetyki całego placu. Nowy plan dopuszcza też ulokowanie na placu nowego pomnika lub dyslokację obecnego obelisku.
W 1893 r. na środku placu ustawiono pomnik cesarza Wilhelma I na koniu, który istniał do 1920 roku. W 1945 r. na środku placu stanął pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Czerwonej, który w 1991 roku został przerobiony i przemianowany na pomnik Wolności. Koncepcja nowego pomnika, który miałby dopiero powstać, lub który byłby relokowany, zakłada, że mógłby on stanąć przy ul. Gdańskiej, na miejscu obecnego parkingu TAXI lub pozostawiony w dotychczasowym miejscu. W zależności od przesądzenia miejsca lokacji pomnika, wolną przestrzeń między ulicami Gdańską i Gimnazjalną mogłyby zagospodarować kwiaciarki.
Dyrektor Rembowicz-Dziekciowska poinformowała również, że we współpracy ze Społeczną Radą ds. Estetyki, powstały projekty nowych kwiaciarni, które zastąpią obecne pawilony. Wyróżniać ma je elegancka architektura dostosowana do charakteru placu.
Wizualizacje: Miejska Pracownia Urbanistyczna w Bydgoszczy