W dwóch publikacjach – Matactwa Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz Matactwa Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej (2) – opisaliśmy niezgodne z prawem poczynania, wskutek których doszło do podziału nieruchomości przy ul. Powalisza 4. Teraz opiszemy budynek, który powstaje na jednej z wydzielonych działek.

Właścicielka działki o powierzchni 96 m kw. przy ul. Powalisza 4 umyśliła sobie, że wybuduje pawilon, który zajmie teren aż do granic działki. Znalazła zrozumienie i u władz spółdzielni, i u miejskich decydentów.

Prawo nie zezwala na stawienie ścian budynku przy granicy działki. Jeżeli dom ma okna, odległość zabudowy od granicy działki budowlanej powinna wynosić co najmniej cztery metry. Budynek bez otworów okiennych może stać trzy metry od granicy działki. Dla bydgoskiej inwestorki była to odległość zbyt duża. W maju 2008 roku pomogła jej rozwiązać ten problem spółdzielnia. Ewa Hardyk, ówczesna kierownik działu techniczno- inwestycyjnego poinformowała ją, że zarząd FSM wyraża zgodę na postawienie ściany pawilonu na granicy działki.

Kierownictwo Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej albo nie zna prawa, albo świadomie je lekceważyło. Na odstępstwo od wymaganej odległości zabudowy od granicy działki musi wyrazić zgodę minister. Chyba ktoś uświadomił inwestorce, że pozwolenie spółdzielni jest funta kłaków warte, bo w roku 2012, podjęła starania o uzyskanie właściwej zgody. Procedura wygląda w ten sposób, że prezydent miasta występuje z wnioskiem do ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej o upoważnienie do udzielenia zgody na odstępstwo. Najpierw więc trzeba było przekonać odpowiedniego urzędnika, że w tej akurat sprawie należy pisać do Warszawy.

W piśmie z dnia 20 sierpnia 2012 roku znalazł się wniosek do ministra. Wydział Administracji Budowlanej tak go uzasadnił: ?Czynnikiem determinującym Inwestora do ubiegania się o wydanie zgody na odstępstwo był brak możliwości zachowania normatywnych odległości od granicy działki (?) ze względu na małe rozmiary działki.? Jaki brak możliwości?! Przez siedemnaście lat funkcjonował w tym miejscu pawilon o powierzchni 30 m kw. na dzierżawionej od spółdzielni działce zajmującej 45 m kw. Inwestorka skarżąca się na małe rozmiary działki miała do dyspozycji teren o powierzchni 96 m kw, na dodatek zamierzała wybudować pawilon piętrowy.

- Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej upoważnił Prezydenta Miasta Bydgoszczy do wyrażenia w formie postanowienia zgody na odstępstwo tj. na usytuowanie trzech ścian bez otworów okiennych i drzwiowych od strony północnej, południowej i zachodniej, w projektowanej budowie budynku handlowo-usługowego, na działce budowlanej o nr ew. 107/10 przy ul. Powalisza w Bydgoszczy bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną – poinformowała nas Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta.

W obecnie budowanym pawilonie przy ul. Powalisza otwory okienne znajdują się na dwóch ścianach.