Most został wykonany w Lubinie i przywieziony ze Śląska przez firmę ?DekoBau?, która już po raz 4. współpracuje z bydgoską operą przy tworzeniu dekoracji. Wcześniej firma dostarczyła elementy scenografii do ?Cyganerii?, wykonała rampę do ?Zniewolonego umysłu?, postawiła wielki namiot do ?Barona cygańskiego?.
Ustawiony w nocy z niedzieli na poniedziałek most sceniczny ma wymiary: 27 m długi/3,70 m wysoki/1,5 m szeroki. Aktualnie trwają prace nad wieńczącą go balustradą z odwzorowaniem secesyjnego motywu kwiatowego. Dodatkowo wspierać się o niego będzie zadumany Atlas? Nie zabraknie i innych elementów scenograficznych, rozpoznawalnych dla bydgoszczan, odnoszących do tematu przewodniego, czyli wody.
Od jutra rozpoczynają się próby sceniczne ?Rusałki? reżyserowanej przez Kristinę Wuss. Bydgoska publiczność miała już okazję poznać kunszt reżyserski Kristiny Wuss, oglądając jej utytułowany spektakl, operę ?Alcina? w wykonaniu Łotewskiej Opery Narodowej na VI Bydgoskim Festiwalu Operowym w 1999 roku. Teraz znakomita niemiecka reżyserka młodego pokolenia przyjęła zaproszenie dyrekcji Opery Nova do zrealizowania najbliższej premiery.
W zamyśle Kristiny Wuss i Mariusza Napierały (autora scenografii i kostiumów) scenografia odwoływać się będzie do realnych obiektów architektonicznych Bydgoszczy. W najbliższym otoczeniu przepływającej przez Bydgoszcz Brdy – przy starych śluzach, na słynnym moście w sercu miasta – Rusałka rozpoczyna swój subtelny dialog z dalekim księżycem.
W tej lirycznej baśni dla widzów od 8 do 80 roku życia, z podwodnym światem, z miejskim życiem, z balem, podczas którego przewijać się będą rozpoznawalne symbole miasta, na widzów oczekują zaskakujące niespodzianki? Zdradziliśmy, że jedną z nich będzie dopiero co ustawiony na scenie most, wiernie odtworzony we współpracy z konserwatorem zabytków.
Premierowe spektakle “Rusałki” 28 i 29 kwietnia