Wskutek  zeszłorocznej nowelizacji ustawy takie inwestycje, jak  „Przebudowa budynku przy ul. Saperów 207-209 w Bydgoszczy w celu utworzenia 13 lokali socjalnych”, już nie będą realizowane.

Remont zakończył się w zeszłym miesiącu i pierwsi lokatorzy wprowadzili się  już do socjalnych mieszkań w sympatycznie prezentujących się przedwojennych domach  przy ul. Saperów 207-209.  Jeżeli przepisy nie ulegną zmianie, to ostatnia tego typu inwestycja w  mieście.

Jachcice

Koszt zrealizowanego przez ADM zadania inwestycyjnego  wyniósł ok. 2,4 mln zł, z czego 68% pokryte zostało  ze środków europejskich.

- Projekt polegał na modernizacji dwóch budynków wielorodzinnych 3- i 4-kondygnacyjnych wraz z remontem elewacji. W budynkach powstało 13 samodzielnych lokali, w tym dwa całkowicie przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych – poinformowała nas Magdalena Marszałek, rzecznik ADM. - Zgodnie z zasadami najmu tego typu lokali, zamieszkają tam osoby już wcześniej zajmujące lokale socjalne, które m. in. regularnie opłacały czynsz i utrzymywały dotychczasowe mieszkania w należytym porządku.

Kapuściska

Takie same zasady obowiązywały w roku 2017, gdy mieszkania socjalne zostały oddane do użytku w gruntownie odremontowanym pozachemowskim hotelu robotniczym. Połączony z modernizacją remont budynku przy ul.  Techników 2 pochłonął 6,3 mln zł.

- O ile w Brdyujściu nie odnotowujemy większych problemów, o tyle na Kapuściskach często dochodzi do zniszczeń, a nierzadko nawet i dewastacji - nie kryje Magdalena Marszałek. - Na bieżąco staramy się naprawiać szkody i utrzymywać porządek, jednak bez współpracy ze strony mieszkańców jest to trudne.

1153 lokali socjalnych w Bydgoszczy

Budynków z przeważającą liczbą mieszkań socjalnych jest w naszym mieście więcej. Cztery zlokalizowane są przy ul. Odrzańskiej, pięć przy Przemysłowej, ponadto lokale socjalne znajdują się w domach przy  ulicach  Kapuściska 9, Stolarska 1 i Szpitalna 23.

- Aktualnie mamy 1153 lokale socjalne - ustaliła rzeczniczka ADM.

Okole

W budynkach przy Saperów 207-209 były wcześniej mieszkania komunalne. Ich najemcy otrzymali w 2017 roku wypowiedzenia umowy najmu i zaproponowano im inne lokale. Natomiast bydgoszczanie mieszkający w domach adeemowskich  na Okolu długo nie wiedzieli, czego mogą się spodziewać (opisaliśmy ich sytuację w tekście „Spowita mrokiem przyszłość mieszkańców domów przy Jasnej”).

Rąbka tajemnicy udało się nam uchylić. - Są plany związane z modernizacją budynków na Okolu, jednak z uwagi na możliwość pozyskania znacznie korzystniejszego dofinansowania niż pierwotnie zakładano, nie ma jeszcze terminu ich realizacji. Poza tym, w związku z wchodzącą w kwietniu 2019 roku zmianą przepisów (znika pojęcie „lokalu socjalnego”) aktualnie nie jesteśmy jeszcze w stanie jednoznacznie określić charakteru budynków po modernizacji – wyjaśnia Magdalena Marszałek.

Natomiast Marta Stachowiak, wówczas jako rzeczniczka prezydenta,  informowała media w roku 2017, że z pomocą środków unijnych na Okolu powstaną „mieszkania wspomagane”. Będą one przeznaczone dla osób bezdomnych i niepełnosprawnych, które pod opieką specjalistów będą się tam uczyć, jak wrócić do samodzielnego życia.

Znika pojęcie „lokalu socjalnego”

W  związku ze zmianą przepisów, na gminie nie ciąży już obowiązek wydzielenia z zasobu mieszkaniowego lokali socjalnych. Każdy lokal spełniający wymogi ustawowe może zostać wynajęty w ramach najmu socjalnego. Mieszkania komunalne mają z zasady być przeznaczone dla ludzi najmniej zamożnych, ponieważ zamożniejszych  mieszkańców stać na korzystanie z oferty rynkowej.

Samorządy nie uzyskają już w Banku Gospodarstwa Krajowego wsparcia dla budowy mieszkań socjalnych w ramach Funduszu Dopłat. Wspierany będzie finansowo rozwój czynszowego budownictwa komunalnego.