O Andrzeju Szwalbe, patronie konferencji opowiadał Henryk Martenka, dziennikarz i miłośnik muzyki. Porównał wysiłki Andrzeja Szwalbe zmierzające do powołania w Bydgoszczy orkiestry symfonicznej, Filharmonii Pomorskiej, szkolnictwa muzycznego do poczynań bohatera głośnego filmu Wernera Herzoga ?Fitzgeraldo?. Przypomnę, że bohater ?Fitzgeraldo?, życiowy nieudacznik, marzył o tym, żeby w środku amazońskiej głuszy powstała opera. Zdaniem Martenki, patron konferencji też był marzycielem, który wbrew ograniczeniom zrealizował swoje marzenia ? z czego skorzystali i korzystają do dziś mieszkańcy Bydgoszczy.

Cele konferencji tak definiował jeden z jej głównych animatorów, Karol Zamojski: – Kongres Kultury Europejskiej, kongresy kultury poszczególnych miast, projekty ?dyskutujące? o kulturze, właściwie wszędzie i zawsze możemy wejść w jakiś dyskurs o kulturze, okazji nie brakuje (?) Czy kultura to teatr, literatura, plastyka, architektura, czy też sposób funkcjonowania osiedlowych osiłków? (?) Te pytania i wiele innych pytań, tak często dzisiaj zadawanych, wyznaczają przestrzeń działania naszego projektu: chcemy zrozumieć różnorodność definicji kultury na naszym bydgoskim podwórku.

Podczas konferencji szeroko prezentowane były, głównie przez młodych naukowców współczesne formy ekspresji kultury, wyzyskujące najnowsze osiągnięcia techniki i zmierzające do intensyfikacji interaktywnych form uczestnictwa w kulturze. Była to niewątpliwie konferencja czasów postmodernizmu i Internetu. Sporo uwagi poświęcono także sprawom polityki kulturalnej i budowania strategii rozwoju i funkcjonowania instytucji kultury.

Zapytaliśmy o wrażenia z konferencji profesora Marka Chamota z WSG, który przysłuchiwał się obradom.

- Jestem niezwykle usatysfakcjonowany tym, że tak aktywnie wzięli udział w organizowaniu konferencji studenci kulturoznawstwa WSG ? mówi Marek Chamot. – Cieszy też to, że młodzi naukowcy z Krakowa, Wrocławia, Łodzi mogli skonfrontować swoje ustalenia i badania wobec takich autorytetów naukowych jak profesor Ilczuk i profesor Chmielewski. Za najciekawsze uważam wystąpienie młodych ludzi z Krakowa, którzy mówili o strategii i budowaniu polityki kulturalnej na przykładzie Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Konferencję zwieńczył koncert utworów współczesnych kompozytorów: Marcina Kopczyńskiego, Michała Dobrzyńskiego, Marcina Gumiela oraz Piotra A. Komorowskiego. Wystąpili: Marcin Kopczyński i Witold Kawalec ? fortepian oraz Weronika Kujawa ? sopran.