W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego odbywa się co roku uroczysta gala w Dworze Artusa, gdzie poznajemy laureatów marszałka. Przyznawane są one za najwartościowsze dokonania w działalności publicznej, społecznej, naukowej i gospodarczej. Laureaci nagród marszałka pochodzą z różnych miejscowości naszego regionu, również z Bydgoszczy. W tym roku nagrodzeni zostali następujący przedstawiciele naszego miasta:

W kategorii gospodarka nagrodę otrzymało Przedsiębiorstwo Informatyki ZETO Bydgoszcz za wdrożenie w Urzędzie Miasta systemu zarządzania budżetem obywatelskim oraz wsparcie informatyczne trzeciej edycji bydgoskiego budżetu partycypacyjnego.

Dr hab. inż. Stanisław Mroziński, prof. UTP i inż. Jacek Konop (były pracownik Pojazdów Szynowych PESA SA HOLDING) zostali nagrodzeni w kategorii nauka, badania i postęp techniczny za opracowanie metodyki badań oraz uruchomienie na Wydziale Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy innowacyjnego laboratorium badań struktur pojazdów szynowych.

Wyróżniony w kategorii innowacyjne metody stosowane w zakresie rozwoju i promocji miast i obszarów wiejskich został zespół Miejskiej Pracowni Urbanistycznej – za przygotowanie opracowania ?Stary Fordon – rewitalizacja funkcjonalno-przestrzenna.

Roman Dakiniewicz, trener ZWZS Zawisza Bydgoszcz otrzymał wyróżnienie w kategorii sport za zasługi w szkoleniu dzieci i młodzieży w sporcie kwalifikowanym oraz szczególne osiągnięcia sportowe na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej.

W kategorii ochrona środowiska marszałek nagrodził dr. inż. Adama Mrozińskiego z Instytutu Technik Wytwarzania na Wydziale Inżynierii Mechanicznej UTP za całokształt działalności naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej na rzecz rozwoju branży odnawialnych źródeł energii i promocji ochrony środowiska naturalnego.

Fundacja Nowe Pokolenie w Hołdzie Janowi Pawłowi II otrzymała nagrodę w kategorii działalność społeczna i zaangażowanie na rzecz drugiego człowieka za przygotowanie IX Ogólnopolskiego Festiwalu Radosnych Serc, największego w Polsce charytatywnego, cyklicznego, interdyscyplinarnego wydarzenia artystyczno-kulturalnego, organizowanego w Bydgoszczy od 2006 r.

W kategorii promocja województwa nagrodzona została Urszula Guźlecka, dziennikarka TVP za realizację złożonego z 30 odcinków cyklu filmowego pt. ?Skarby prowincji?, w którym zaprezentowała blisko 100 zabytkowych kościołów województwa kujawsko-pomorskiego oraz za wieloletnią prezentację w regionalnej i ogólnopolskiej telewizji wybitnych postaci ze świata kultury, a także festiwali, konkursów, muzycznych spektakli i wystaw mających miejsce w naszym regionie.

W tej samej kategorii nagrodę otrzymał Tomasz Izajasz, nauczyciel, kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego za kreowanie wizerunku województwa kujawsko-pomorskiego w oparciu o promocję śródlądowych dróg wodnych, żeglugi śródlądowej, turystyki wodnej i historii szlaków wodnych naszego regionu ze szczególnym uwzględnieniem Bydgoskiego Węzła Wodnego i Międzynarodowej Drogi Wodnej E70.

Prof. dr hab. Janusz Stanecki, prodziekan Wydziału Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy został nagrodzony w kategorii kultura za całokształt działalności artystycznej, naukowo-dydaktycznej oraz organizacyjnej.

W kategorii edukacja nagrodę otrzymała Anna Raczyńska, zastępca redaktora naczelnego miesięcznika ?Edukacja i Dialog? za wspieranie inicjatyw i przedsięwzięć edukacyjnych w latach 2009-2015. Dziennikarka zainicjowała cykl debat publicznych, którym towarzyszyły wywiady prasowe oraz publikacje tekstów analizujących procesy i zjawiska występujące w obszarze edukacji oraz procesie wychowania. Organizuje w warszawskiej redakcji pisma ?Edukacja i Dialog? spotkania z udziałem przedstawicieli środowisk edukacyjnych, samorządowych i naukowych województwa oraz parlamentarzystów z regionu.

W tej samej kategorii został nagrodzony przez marszałka Roman Wojciechowski, dyrektor Zespołu Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy za opracowanie i wdrożenie innowacyjnego sposobu kształcenia zawodowego w Technikum Elektronicznym dla zawodów: technik teleinformatyk, technik informatyk i technik elektronik, który skutkuje bardzo wysoką zdawalnością egzaminów zawodowych, maturalnych i bardzo dobrym przygotowaniem absolwentów do pracy zawodowej.