Nie lada ucztę dla wielbicieli wokalnej wirtuozerii przygotowała bydgoska filharmonia. Na sobotnim koncercie soliści Opery Nova zaśpiewają najsłynniejsze arie m.in. Moniuszki, Pucciniego, Belliniego, Donizettiego, Verdiego.
Historia arii sięga roku 1579. Wtedy termin ten pojawił się po raz pierwszy w II księdze madrygałów M. Ingegneriego jako solowy utwór monodyczny z basso continuo. W 1602 r. wystąpiła u G. Cacciniego i oznaczała prostą piosenkę zwrotkową.
Aria de cour ? krótka pieśń zwrotkowa, na jeden lub kilka głosów z towarzyszeniem lutni, rozpowszechniła się we Francji w XVI i XVII wieku. Od ok. 1600 rozwijała się tzw. aria wariacyjna i dominowała do XVII w. w operach, kantatach i zbiorach arii. Aria da capo rozkwitła w latach 1650-1750, zwłaszcza w szkole neapolitańskiej, a w okresie baroku wykształciła się aria di bravura. W XIX w. znaczenie arii zmalało, a jej odrodzenie nastąpiło w operach R. Straussa.
Na koncert mamy podwójne zaproszenie. Aby je zdobyć, wystarczy przesłać na nasz adres: redakcja@bydgoszcz24.pl odpowiedź na pytanie: Kto skomponował operę, z której pochodzi aria Ten zegar stary? Spośród autorów trafnych odpowiedzi wylosujemy podwójne zaproszenie, które będzie do odbioru w kasie filharmonii przed koncertem. Konkurs trwa do środy, 6 marca, do godz. 14.
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
- Bogdan Olędzki, dyrygent
- Małgorzata Grela, sopran
- Victoria Vatutina, sopran (Ukraina)
- Tadeusz Szlenkier, tenor
- Pavlo Tolstoy, tenor (Ukraina)
- Filharmonia Pomorska
- 9 marca, godz. 19