W sobotę rozległy się w Bydgoszczy recytacje fragmentów Trylogii Henryka Sienkiewicza. Na apel prezydenta RP Bronisława Komorowskiego o wzięcie udziału w Narodowym Czytaniu Trylogii odpowiedziało Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, które wraz z Fundacją Bookcrossing.pl zaprosiło znanych bydgoszczan przed fontannę Potop przy placu Wolności, a także Miejskie Centrum Kultury, które wyznaczyło na ten sam cel Wyspę Młyńską.
Nad placem Wolności najpierw przeleciał samolot z banerem z napisem: NARODOWE CZYTANIE, a granie Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 nadało wydarzeniu uroczysty charakter. Przy fontannie Potop zaistniała jednodniowa ulica o nazwie Alejka Książek Uwolnionych, przy której rozstawione zostały stoły z książkami z obiegu bookcrossingowego z mocnym akcentem literatury Sienkiewiczowskiej. Licznie stawili się politycy z wicewojewodą kujawsko-pomorskim, radnymi sejmiku i bydgoskiej rady na czele.
Godzinę później, w samo południe, Trylogia zakrólowała na Wyspie Młyńskiej. Tam gospodarzem był prezydent Rafał Bruski, który dokonał oficjalnego zagajenia. – Trylogia, myślę, książka wszystkim nam znana, książka, która powstawała w specyficznym okresie, w którym Polski nie było na mapie. Henryk Sienkiewicz napisał ją w latach 1884-1888, jak się mawia, ku pokrzepieniu serc – przystępnie przybliżył zebranym podstawowe wiadomości o Sienkiewiczowskiej Trylogii prezydent Bruski, a także przypomniał, że słynne powieści Sienkiewicza na ekran przeniósł Honorowy Obywatel Bydgoszczy, Jerzy Hoffman. Następnie zainaugurował czytanie Trylogii. Prezydent wybrał fragment “Pana Wołodyjowskiego”.
Po prezydencie na scenę wkroczyli radni Monika Matowska i Janusz Czwojda, którzy wspólnie odczytali finałowe partie “Potopu”. Po recytacji w wykonaniu osób niewidomych i niedowidzących, czytających dzieła Sienkiewicza wydane w języku Braille’a, kolejni recytatorzy zajmowali uwagę spacerowiczów na Wyspie Młyńskiej do godz. 16.
Więcej zdjęć: TUTAJ