Festiwal Filmowy “Przeźrocza” przedstawia nowe nurty w polskim kinie jednocześnie silnie odwołując się do filmowych, także bydgoskich, tradycji. Obok filmowych premier tego roku nagradzanych już na innych festiwalach (“Mów mi Marianna”, “Casa Blanca” – zwycięskie filmy Krakowskiego Festiwalu Filmowego), nowofalowych, wymykających się jednoznacznej klasyfikacji produkcji (“Performer” z udziałem Oskara Dawickiego, Andrzeja Chyry, Agaty Buzek) w programie festiwalu można znaleźć retrospektywę twórczości bydgoszczanina Kazimierza Karabasza. Nagrodę “Otwarte oko” otrzyma Marcin Koszałka, który spotka się z widzami nie tylko podczas filmowej projekcji, ale także pokazu slajdów pt. “Obłąkani”. Swoje slajdy z przeszłości Bydgoszczy pokaże także nestor bydgoskiej fotografii Jerzy Riegel. Nagrodę “Nowe oko” otrzyma Karolina Bielawska reżyserka głośnego już filmu “Mów mi Marianna”.

Festiwal łączy analogową przeszłość z technologiczną przyszłością. Każdy dzień festiwalu to międzypokoleniowe zderzenie pomiędzy spojrzeniem młodych i starszych twórców. Przeźrocza składają hołd mistrzom przeszłości, ale jednocześnie przedstawiają nowohoryzontowe obrazy przełamujące kolejne granice sztuki filmowej.

- Tacy twórcy jak Kazimierz Karabasz byli rewolucjonistami swoich filmowych czasów. Obecnie traktowani są jako tradycjonaliści. Sztuka filmowa przekracza kolejne granice, a przed nami stają kolejni rewolucjoniści tacy jak Marcin Koszałka czy Karolina Bielawska. Ten festiwal jest właśnie o tych, którzy kreowali nowe kierunki filmowe kiedyś i tych, który kreują je teraz – mówi organizator festiwalu Krzysztof Nowicki.

“Przeźrocza” silnie odwołują się także do filmowych tradycji Bydgoszczy w zakresie filmu dokumentalnego. W trakcie festiwalu odbędzie się pokaz filmów Kazimierz Karabasza. Twórczość reżysera opiera się na obserwacyjnym, cierpliwym podejściu do bohaterów jego filmów. W programie retrospektywy znalazły się trzy filmy: nagradzane na całym świecie arcydzieło “Muzykanci”, opowiadający historię bydgoskiej krwawej niedzieli “Przypis” oraz składający się z fotografii analogowych “Portret w kropli”. Innym mocnym, bydgoskim akcentem festiwalu będzie pokaz “Nowa architektura Bydgoszczy”. Po pokazie filmów związanych z ważnymi miejscami naszego miasta odbędzie się panelowa dyskusja pomiędzy architektami, urbanistami a widzami pokazu o przyszłości architektonicznej Bydgoszczy.

“Przeźrocza” zapraszają także na specjalny pokaz dla dzieci. W sobotę o godzinie 13:00 odbędzie się pokaz bajek Bolka i Lolka połączony z projekcją slajdów.

Program festiwalu

Czwartek, 10.09

  • godz. 18:30 Marcin Koszałka ?Obłąkani? – pokaz slajdów, spotkanie autorskie i otwarcie wystawy

W piętnastu czarno-białych zdjęciach jak w soczewce skupia się wszystko to, co później znalazło ujście w filmowej twórczości artysty. Autobiografizm, temat śmierci, szaleństwa ? tym wszystkim przesiąknięte są fotografia i kino Marcina Koszałki. Wystawa będzie otwarta dla widzów od 10.09 do 25.09 w holu głównym MCK.

  • godz. 20:00 ?Do bólu?, “Deklaracja nieśmiertelności”
    reż. Marcin Koszałka, wręczenie nagrody “Otwarte oko”, spotkanie autorskie
    łączny czas filmów: 55 min.

Wybitny dokumentalista Marcin Koszałka w tym roku debiutuje filmem fabularnym “Czerwony pająk”. “Przeźrocza” wracają jednak właśnie do jego filmów dokumentalnych. Reżyser otrzyma nagrodę “Otwarte oko” za kreowanie nowych kierunków w polskim kinie dokumentalnym oraz przedstawi dwa wybrane przez siebie filmy. Po pokazie spotka się z publicznością.

Piątek, 11.09

  • godz. 17:00 Nowa architektura Bydgoszczy – pokaz filmów, po pokazie panel dyskusyjny z udziałem widzów oraz ekspertów

?Basen” reż. Krzysztof Nowicki , “Iść przez życie bez pośpiechu” reż. Krzysztof Nowicki, “Kaskada” reż. Dariusz Gackowski, łączny czas filmów: 45 min

Trzy dokumentalne portrety Bydgoszczy stają się punktem wyjścia do dyskusji o zmieniającym się mieście. Filmy ukażą stan sprzed kliku lat, który diametralnie różni się od bieżącego. W którym kierunku powinna rozwijać się architektura Bydgoszczy? W otwartej dyskusji po pokazie będą mogli wziąć udział wszyscy chętni.

  • godz. 19:00 Kazimierz Karabasz – retrospektywa, pokaz filmów dokumentalnych, ?Muzykanci?, ?Przypis?, “Portret w kropli”

Kazimierz Karabasz – bydgoszczanin uznawany za współtwórcę tzw. polskiej szkoły dokumentu. Zapoczątkował nowy nurt w polskim kinie dokumentalnym oparty na w uważnej obserwacji. Zainspirowany włoskimi neorealistami Karabasz odrzucał elementy inscenizacji, bazował na surowych zdjęciach, oszczędnym komentarzu i kreowaniu przestrzeni, która pozwoli bohaterom filmu zaistnieć w ich naturalnym otoczeniu.

  • godz. 20:00 “Mów mi Marianna” reż. Karolina Bielawska, wręczenie nagrody “Nowe oko” oraz spotkanie autorskie

film dokumentalny, 75 min., zwycięski film konkursu międzynarodowego na Krakowskim Festiwalu Filmowym 2015, nagroda na festiwalu w Locarno

Marianna to czterdziestoletnia atrakcyjna kobieta. Odeszła od osób, które kochała. Pozwała rodziców do sądu, bo tylko tak mogła zmienić zapis w metryce. A wszystko po to, by zmienić płeć. Okazało się, że życie napisało scenariusz, jakiego nikt się nie spodziewał, a cena wolności i wymarzonej kobiecości jest bardzo wysoka.

Sobota, 12.09

  • godz. 13:00 Przeźrocza dzieciom: “Wielka podróż Bolka i Lolka” – pokaz slajdów i projekcja filmu

“Wielka podróż Bolka i Lolka”, film animowany, reż. Władysław Nehrebecki, Stanisław Dulz

Podczas pokazu slajdów i projekcji długometrażowego filmu dzieci będą mogły zobaczyć jak obaj chłopcy poradzą sobie podczas wyprawy w 80 dni dookoła świata. W animowany świat przygód Bolka i Lolka zabierze dzieci znana bydgoska artystka Danuta Milewska.

  • godz. 17:00 Jerzy Riegel ?Przeźrocza Bydgoszczy? – pokaz slajdów i spotkanie autorskie

Jerzy Riedel – legenda bydgoskiej fotografii zaprezentuje pokaz slajdów odnalezionych ostatnio w swoim archiwum i opowie o Bydgoszczy, którą już niewielu pamięta.

  • godz. 18:30 “Casa Blanca” reż. Aleksandra Maciuszek

film dokumentalny, 61 min, zwycięski film konkursu polskiego na Krakowskim Festiwalu Filmowym

Casa Blanca – niewielka miejscowość rybacka nad Zatoką Hawańską. Nelsa i jej cierpiący na Syndrom Downa syn Vladimir, dzielą niewielki pokój w przeludnionej, wielorodzinnej kamienicy. Vladimir jest jedynym opiekunem schorowanej Nelsy, Nelsa – jedyną strażniczką łatwo popadającego w problemy Vladimira. Pewnego dnia stan zdrowia kobiety pogarsza się.

  • godz. 20:00 “Performer” reż. Maciej Sobieszański, Łukasz Ronduda

film fabularny, 63 min. Oskar Dawicki, Andrzej Chyra, Agata Buzek w eksperymentalnym filmie nagrodzonym podczas Berlinalle 2015.

“Performer” to opowieść o Oskarze Dawickim (grającym samego siebie), jednym z najbardziej oryginalnych i najbardziej interesujących współczesnych artystów. Tematem przewodnim jego sztuki jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie czy Oskar Dawicki?w ogóle istnieje. Mieszanka performensu i gry aktorskiej oraz zdjęć dokumentalnych z fabularną narracją dają zaskakujący obraz świata sztuki współczesnej.

  • godz. 22:30 afterparty w klubie Mózg – Music&Video

Na zakończenie festiwalu filmowego Przeźrocza afterparty – patchwork dźwięku i obrazu z filmów Koloroffonu i nie tylko.