Centralna część Parku Ludowego im. Wincentego Witosa zostanie zrewitalizowana po rozstrzygnięciu konkursu na zagospodarowanie terenu. Prace będą musiały uwzględniać historię miejsca, na terenie którego znajduje się ok. 80 tys. ciał. Jednak termin ogłoszenia konkursu zależy "od skoordynowania działań inwestycyjnych w innych obszarach miasta oraz możliwości finansowych".

Niedokończoną renowacją Parku Ludowego im. Wincentego Witosa zainteresował się radny Jarosław Wenderlich (PiS) i skierował do prezydenta Bydgoszczy pytania, czy Urząd Miasta zamierza kontynuować rewitalizację parku, zwłaszcza w jego centralnej części, wobec której zapowiadany był II etap rewitalizacji.

- Park Ludowy im. Wincentego Witosa jest miejscem bardzo lubianym przez mieszkańców Bydgoszczy. W 2019 roku zakończono I etap rewitalizacji tego parku. Inwestycja była przez długi czas przerywana, zaś część Parku Ludowego wciąż nie jest zrewitalizowana – zauważył Jarosław Wenderlich, radny RM Bydgoszczy i w związku z tym zadał prezydentowi trzy pytania:

"1. Na jakim etapie są obecnie przygotowania do realizacji II etapu rewitalizacji (...) Jakie koncepcje ma miasto wobec Parku?

2. Ostatnimi czasy została zdemontowana znajdująca się w parku (...) fontanna. Czy planowane jest odtworzenie kultowego dla wielu Bydgoszczan wodotrysku?

3. Jakie były przyczyny likwidacji tzw. górki saneczkowej, która służyła rekreacji młodych Bydgoszczan? (...) Czy w ramach II etapu rewitalizacji planuje się odtworzenie górki saneczkowej?"

Radnemu odpowiedzi udzielił zastępca prezydenta Michał Sztybel. Wiceprezydent do odpowiedzi załączył opinię komisji eksperckiej powołanej przez prezydenta, która trzy lata temu zajęła się zagospodarowaniem parku Witosa. Opinia ta była istotna z powodu odkrycia w wyniku badań archeologicznych na terenie parku "istnienia około 80 tys. szczątek ludzkich", co zatrzymało planowany harmonogram rewitalizacji.

W skład komisji eksperckiej weszli: Anna Rembowicz-Dziekciowska (MPU), Jarosław Kuropatwiński (konsul honorowy Niemiec w Bydgoszczy), Jan Kwiatoń (Rada ds. Partycypacji Społecznej), Robert Grochowski (archeolog), Marek Łoskot (Parafia Ewangelicko-Augsburska w Bydgoszczy i Sławomir Marcysiak (Miejski Konserwator Zabytków).

Michał Sztybel poinformował, ze prezydent zaakceptował rekomendację komisji eksperckiej co do likwidacji górki saneczkowej. Odniósł się również do pytania dotyczącego zlikwidowanej fontanny. "Kwestia fontanny oraz jej lokalizacja i forma, będzie wynikać z konkursu na zagospodarowanie centralnej części" [parku]. "Komisja ekspercka zarekomendowała pozostawienie przyłączy istniejącej fontanny z możliwością stworzenia nowego obiektu". Wiceprezydent wskazał też możliwy termin ogłoszenia konkursu i zagospodarowania centrum parku Witosa. "Termin konkursu zależy od skoordynowania działań inwestycyjnych w innych obszarach miasta oraz możliwości finansowych".

Obecnie wolne powierzchnie parku powstałe po zburzeniu muszli koncertowej i wywiezieniu ławek widowni przed muszlą pokrywa trawa, a na miejscu fontanny też posiano trawę i urządzono skromną rabatkę kwiatową. Tam też zainstalowana tablicę informującą mieszkańców i turystów o tym, że "Centralna część Parku Ludowego im. Wincentego Witosa zostanie zrewitalizowana po rozstrzygnięciu konkursu na zagospodarowanie terenu. Prace będą musiały uwzględniać historię miejsca, na terenie którego znajduje się ok. 80 tys. ciał."