Sympozjum na UKW to jedno z wielu wydarzeń, jakie już miały bądź będą miały miejsce w rodzinnym mieście wybitnego kryptologa w związku z Rokiem Mariana Rejewskiego. To dzisiejsze miało szczególny charakter, gdyż uczestniczyła w nim Janina Sylwestrzak.
Córka Mariana Rejewskiego wyraziła radość z tego powodu, że kryptolog rodem z Bydgoszczy staje się coraz bardziej znany, a za udział w złamaniu szyfru Enigmy jest darzony ogromnym uznaniem. W USA zalicza się go do najwybitniejszych kryptologów świata. Janina Sylwestrzak uważa swojego ojca za człowieka o renesansowych horyzontach. – Można było z nim porozmawiać na każdy temat ? wspominała córka kryptologa.
Dzieje życia Mariana Rejewskiego szczegółowo zrelacjonował płk Jerzy Lelwic z Muzeum Wojsk Lądowych, poczynając od przedwojnia, kiedy młody matematyk rozpoczął współpracę z polskim wywiadem, a skończywszy na powrocie do kraju w roku 1946 i ukrywaniu przez dziesięciolecia przed władzami PRL roli w złamaniu tajemnic Enigmy.
Prof. dr hab. Marek Wójtowicz z Instytutu Matematyki UKW opowiedział o dziejach i ewolucji kryptologii, która jest dziedziną posiadającą długą historię. Systemy szyfrujące były stosowane już w starożytności, m.in. przez Juliusz Cezara.
Dzień poświęcony Marianowi Rejewskiemu na UKW zakończył się warsztatami prowadzonymi przez Małgorzatę Kędzierską i Wojciecha Wątora, studentami matematyki z koła naukowego ?Omega?. Były to zajęcia z praktycznego szyfrowania.