Podaliśmy niedawno nazwiska twórców, którzy otrzymali jako pierwsi w tym roku stypendia artystyczne (będą jeszcze dwie edycje). Tradycyjnie, najwięcej osób zwraca się do prezydenta o sfinansowanie wydania książki lub płyty, ale są też inne wnioski.

Lucyna Brzezińska-Eluszkiewicz, która w Kamienicy 12 przy ul. Poznańskiej prowadzi dział TuCzyTam, dostała stypendium w wysokości 2,5 tys. zł na wydarzenie interdyscyplinarne ?Pippi w Bydgoszczy. Jest wystawa jest zabawa?. Pod tą nazwą kryje się wystawa okładek i ilustracji z ?Pippi Pończoszanki?, szwedzkiego bestsellera dla dzieci, który został wydany w 1945 roku i w zeszłym roku była obchodzona siedemdziesiąta rocznica tego wydarzenia.

Na podstawie uzasadnienia wniosku o stypendium można sądzić, że dla jego autorki ważniejsze od propagowania czytelnictwa jest podkreślenie szczególnej roli, jaką ma do wypełnienia Kamienica 12. Oto jego fragment:

?Wystawie tej towarzyszyć będą dwie duże imprezy, otwarcia (?Witamy Pippi?) i zamknięcia (?Pożegnanie Pippi?). Każda z nich będzie intensywnie promowana, tak by dotrzeć do mieszkańców całego miasta, w każdym wieku, tak by mogli oni spędzić czas w Śródmieściu, w którym bywają zdecydowanie za rzadko, by społeczeństwo zamieszkujące różne jednostki urbanistyczne Bydgoszczy integrowało się, poczuło się dobrze i u siebie w tej części miasta, którą zarzucają na rzecz centrów handlowych. Jednym z celów jest też wyrobienie przekonania wśród mieszkańców starej części miasta, że warto tu mieszkać, warto być razem. Celem tym zamierzam objąć też mieszkańców innych osiedli, a nawet gmin ościennych, tak by ważna dla naszej kultury i tożsamości część miasta stawała się bardziej atrakcyjną dla spędzania tu czasu (lub życia) czy nawet pożądaną.?

Te słowa to na pewno miód dla uszu autorów Masterplanu dla Kultury. Wpisują się doskonale w poetykę tego opracowania. Tak to już jest z tym kagankiem oświaty. Początkowo światełko wydaje się ledwo widoczne i dopiero z biegiem czasu okazuje się, ile umysłów oświeciło.

Znacznie mniej klarowne jest uzasadnienie wniosku do projektu ?Piekło młodych?:

?Przedsięwzięcie w formie wystawy ukazującej interdyscyplinarny wymiar sztuki poprzez połączenie dwóch zgoła odmiennych środków ekspresji artystycznej: fotografii i poezji. Czynnikiem potęgującym przekaz ma być przedstawienie słowa w formie kaligrafii, gdzie słowo nabiera nowego wymiaru estetycznego i wzbudza zainteresowanie. Projekt ma na celu przełamanie stereotypu dotyczącego tworzenia tych dwóch dziedzin sztuki, przede wszystkim przez osoby zakorzenione w środowisku artystycznym miasta od wielu lat. (?) ?Piekło młodych? polegać ma na napisaniu pięciu nowych wierszy do pięciu już istniejących fotografii oraz wykonaniu pięciu nowych fotografii do pięciu już istniejących wierszy?.

Napisać pięć nowych wierszy i wybrać pięć ze swojej dotychczasowej twórczości ma Paweł Pochylski, absolwent kulturoznawstwa Wyższej Szkoły Gospodarki. W zakresie fotografii ma zrobić to samo inny absolwent kulturoznawstwa WSG Łukasz Ułanowski.

Na sfinansowanie wydarzenia interdyscyplinarnego ?Piekło młodych? Łukasz Ułanowski otrzymał stypendium artystyczne prezydenta w wysokości 3 tys. zł.