Wystawa planszowa prezentuje straty ziemiaństwa polskiego poniesione na Kresach Wschodnich w wyniku II wojny światowej oraz działalności Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego po 1944 r. Przedstawia zarówno dane zbiorcze jak i losy wybranych rodzin ziemiańskich, które w tym okresie były poddawane dotkliwym represjom.
Wprowadzenia do wystawy dokona dr hab. Przemysław Olstowski (IH PAN). Bezpośrednio po otwarciu, w auli nr 240 (I piętro), odbędzie się seminarium, które poprowadzi dr Andrzej Bogucki (Kujawsko-Pomorski Oddział Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego).
W programie wykłady:
- 11.30 ? 12.00 ?Walka czy współpraca? Tragizm losów ziemian województwa białostockiego na przykładzie rodziny Jaruzelskich i Ramotowskich? – dr Łukasz Lubicz Łapiński (IPN Oddział w Białymstoku; Związek Szlachty Polskiej).
- 12.00 ? 12.30 ?Z miłości mądrością trwały: dwór polski oczami architekta praktyka? – mgr inż. arch. Beata Kazimierska-Korsak (Pracownia autorska Domy Polskie arch. Beaty Kazimierskiej Korsak; Stowarzyszenie Rodu Korsaków).
Wystawa będzie eksponowana do 8 kwietnia br.
Bezpośrednio po otwarciu odbędzie się okolicznościowe seminarium, a po jego zakończeniu, o godz. 13.00, odbędzie się wykład otwarty dr. Łukasza Lubicz-Łapińskiego pt. Historia zapisana w genach. Co DNA mówi nam o przeszłości Polaków.