- Wystawa składa się z dwóch części. Jedna związana jest z okresem wojny i okupacji, druga z wydarzeniami, które miały miejsce tuż po wojnie – informuje dr Marek Romaniuk, kurator wystawy ?Bydgoszcz w roku 1945?. Znajdą się na niej archiwalne dokumenty i fotografie, które informują o życiu w okupowanej Bydgoszczy i krótko po zakończeniu wojny.

Z powojennych dokumentów uwagę zwracają protokoły ekshumacji ze zbiorowych mogił. Na podstawie urzędowych pism i zestawień można sobie wyrobić zdanie na temat wysiedlania Niemców i osiedlania Polaków, tzw. repatriacji z byłych Kresów wschodnich. Istnieją też dokumenty zaświadczające o próbie odzyskania mienia zagarniętego przez żołnierzy Armii Czerwonej, a także informujące o rehabilitacji bydgoszczan wpisanych na listę narodowościową oraz procesach zbrodniarzy hitlerowskich.

Duże wrażenie robią dokumenty z okresu okupacji, np. lista osób pociągniętych do odpowiedzialności za używanie języka polskiego czy lista osób wysłanych do Dachau. Interesujące są dokumenty obrazujące działalność w roku 1945 Tymczasowego Komitetu Obywatelskiego i Tymczasowej Rady Narodowej Miasta Bydgoszczy.

Na wystawie nie zabraknie zdjęć, których zasób w Archiwum Państwowym w Bydgoszczy stale się powiększa. Część pochodzi z darowizn, a niektóre zostały zakupione na aukcjach internetowych.