Jeszcze nie zakończyły się walki z wojskami niemieckimi po napaści na Polskę 1 września, a już w nocy z 26 na 27 września 1939 roku powstała w oblężonej Warszawie Służba Zwycięstwu Polski ? konspiracyjna organizacja wojskowa, mająca toczyć walkę przeciw okupantom. Data ta przeszła do historii jako pierwszy akt w organizacji Polskiego Państwa Podziemnego, które trwało pod okupacją niemiecką i sowiecką.
Z okazji 76. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego w kościele garnizonowym odprawiona została uroczysta Msza święta. Ks. płk Zenon Surma, proboszcz wojskowej parafii pw. Matki Bożej Królowej Pokoju przypomniał, że choć we wrześniu 1939 roku dokonał się IV Rozbiór Polski rozkazem dowódcy Armii Warszawa gen. Juliusza Rómmla powołana została organizacja Służba Zwycięstwo Polski, której zadaniem było prowadzenie walki o wyzwolenie Polski spod okupacji niemieckiej i sowieckiej. Późniejsze przekształcenia i rozwój polskiego podziemia sprawiły, że kilka lat później Armia Krajowa liczyła 380 tys. żołnierzy. – Z dumą i wdzięcznością powinniśmy spoglądać na nasze chlubne karty historii, zapisane przez działalność Polskiego Państwa Podziemnego, przez działalność Armii Krajowej – mówił ks. Surma, zwracając się do organizatora uroczystości Alojzego Gładykowskiego, przewodniczącego Okręgu Bydgoszcz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. – Wolność nie jest dana raz na zawsze. Walka o wolną i uczciwą Polskę, o życie godne Polski i Polaków trwa – dodał proboszcz wojskowej parafii.
W uroczystości udział wzięli wojewoda kujawsko-pomorski Ewa Mes, wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski, a śpiewem obchody uświetnił chór mieszany “Dzwon” przy Domu Kultury “Orion” Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.