Na ekspozycji “Edward Krasiński” w galerii Tate Liverpool zwiedzający mogą zobaczyć imponującą liczbę dzieł Edwarda Krasińskiego, w tym prace minimalistyczne i związane ze sztuką konceptualną. Wystawa pozwala spojrzeć na realizacje Krasińskiego z dzisiejszej perspektywy, podkreślając ich znaczenie dla współczesnej sztuki wizualnej w praktyce i teorii.
Artysta zasłynął jako niezastąpiony dyrygent falami morskimi. Obrazy-konstrukcje zatytułowane ?Interwencje? przedstawiają perspektywicznie ujęte bryły geometryczne naznaczone błękitną linią, którą twórca oznaczył obrazy i przestrzeń wokół nich, a także napotkane po drodze przedmioty i sprzęty. To artystyczne działanie było znakiem jego obecności i wyznaczało własny, duchowy obszar.
Trzy obrazy z tego cyklu pochodzą ze zbiorów Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy ? jeden z nich został stworzony w 1975 roku, a pozostałe dwa w 1991. Do 5 marca można oglądać je w Galerii Tate Liverpool wraz z innymi pracami Krasińskiego.
Na wystawie w galerii Tate Liverpool, na której prezentowane są prace z ponadczterdziestoletniej kariery artystycznej Krasińskiego (1960 ? 2000), można dostrzec rozwój unikalnego języka wyrazu artysty, objawiającego się m. in. w tworzeniu wystaw swoich dynamicznych rzeźb i instalacji.
Edward Krasińki – polski rzeźbiarz, malarz, twórca instalacji artystycznych i happeningów. Był jednym z najbardziej znaczących artystów w kraju, wyżej cenionym na Zachodzie niż w Polsce. Był eksperymentatorem w obszarze działań artystycznych i ich prezentacji na przestrzeniach wystawienniczych. Korzystał z przedmiotów codziennego użytku w niekonwencjonalny sposób, kwestionując tradycyjne formy sztuki i zacierając różnicę między sztuką a życiem codziennym. Od 1968 roku Krasiński zaczął oznaczać przestrzeń swoich działań ciągłą linią przylepiając na wysokości 130 cm niebieską taśmę (blue scotch), która stała się znakiem rozpoznawczym jego sztuki. Na rynku prace Edwarda Krasińskiego są wielką rzadkością.