Budżet obywatelski powstaje w Bydgoszczy w ramach programu 5/6. Cyfra pięć oznacza 5 mln zł, a cyfra sześć – 6 okręgów wyborczych, na które podzielone jest nasze miasto. W ramach tych sześciu obszarów działa 29 rad osiedli. Każdej przypada część z kwoty pięciu milionów, proporcjonalnie do liczby osób zameldowanych na danym terenie.
Nazwa obywatelski w budżecie informuje, że obywatele mają wpływ na jego kształt. Najpierw zgłaszają projekty inwestycji, a potem głosują, które ze zgłoszonych projektów powinny zostać zrealizowane.
Projekt może zgłosić każdy bydgoszczanin mailowo (www.bydgoszcz.pl/budzetobywatelski) lub wrzucając wniosek do urny. Wniosek papierowy będzie dołączony do lokalnych gazet, można go również wydrukować samemu ze strony internetowej miasta, stosowne formularze będą znajdować się też przy urnach, które zostaną ustawione w bydgoskich szkołach, młodzieżowych domach kultury, biurach meldunkowych oraz w ratuszu. Wykaz placówek z urnami znajduje się na wyżej podanej stronie internetowej (zakładka Edycja 2016).
We wniosku oprócz danych osobowych wnioskodawcy powinny znaleźć się następujące informacje: zakres rzeczowy projektu, miejsce realizacji i szacunkowy koszt. Przykłady zrealizowanych zadań wraz z kosztami znajdują się także na stronie internetowej (zakładki ?Przykładowe koszty? lub ?Efekty?).
We wrześniu odbędzie się głosowanie na te ze zgłoszonych projektów, które przejdą pozytywnie weryfikację od strony formalnej i merytorycznej w Urzędzie Miasta Bydgoszczy. O wyrażenie opinii na ich temat zostaną też poproszone rady osiedlowe.