Okazją do przygotowania wystawy “Tramwajem po Dworcowej” stało się bezprecedensowe wydarzenie w historii bydgoskiej komunikacji tramwajowej. 2 listopada oddano do użytku nową trasę linii tramwajowej do dworca kolejowego Bydgoszcz Główna. Jej uruchomienie wymagało budowy torowiska na ul. Naruszewicza oraz przerzucenie nowego mostu przez Brdę. Dalej nowe tory położono na części ul. Dworcowej w stronę dworca, ulicami Zygmunta Augusta i Rycerską, gdzie pobudowano nową pętlę tramwajowo-autobusową.

Po ponad dwudziestu latach mieszkańcy odzyskali połączenie tramwajowe z dworcem, utracone w styczniu 1990 r., w związku z likwidacją liniowej komunikacji tramwajowej na ul. Dworcowej, przebiegającej także obok gmachu Archiwum Państwowego w Bydgoszczy.

Zasadniczą część wystawy stanowią skany 211 fotografii związanych tematycznie z komunikacją tramwajową, od uruchomienia w Bydgoszczy tramwaju konnego (1888), następnie elektrycznego (1896) po czasy współczesne. Całość ekspozycji podzielono na kilkanaście bloków tematycznych poświęconych: początkom sieci tramwajowej w mieście, rozwojowi sieci zilustrowanemu schematami i planami miasta z przebiegiem linii tramwajowych, obecności tramwaju na ul. Dworcowej, budowie nowo oddanej linii, ruchowi tramwajowemu na ulicach miasta, wypadkom z udziałem tramwajów, modernizacji i perspektywom rozwoju sieci tramwajowej w Bydgoszczy, pracy zajezdni tramwajowych, pracy warsztatów naprawczych, starym i nowym typom wozów tramwajowych.

Uzupełnieniem fotografii są okolicznościowe eksponaty, m.in. numery i tablice informujące o trasach przejazdu poszczególnych linii tramwajowych, odcinki szyn, zaczepy i zakończenia słupów trakcji elektrycznej, mundur i torba konduktorska, oraz legitymacje służbowe, bilety tramwajowe i kasowniki.

Z okazji wystawy wydano specjalną kartę pocztową z reprodukcjami niektórych eksponowanych fotografii. Odwiedzający wystawę otrzymują okolicznościowy bilet tramwajowy.