Na Zbożowym Rynku wznowione zostały prace archeologiczne w ramach budowanej ul. Kujawskiej. Wstępne wyniki z tego terenu poznamy za ok. dwa tygodnie.
Na przebudowywanym Zbożowym Rynku szeroko zakrojone prace prowadzą archeolodzy. Odkrywane są pozostałości po osadnictwie kultury łużyckiej (1000 - 500 lat p.n.e.) oraz szczątkowe groby z czasów pierwszych Piastów, a także fragmenty staropolskiego traktu, wzmocnionego po bokach wielkimi drewnianymi kłodami. Szlak wiódł prawdopodobnie w kierunku Bramy Kujawskiej (dzisiejsza ul. Długa). Przy ul. Wiatrakowej odkryte zostały też pozostałości zabudowań z XV i XVI wiek. Archeolodzy znajdują też fragmenty ceramiki i narzędzi.
W ostatnich dniach w pasie zieleni na wysokości ul. Zbożowy Rynek 2, archeolodzy niespodziewanie natrafili na pochówki z czasów wczesnego średniowiecza (ok. X-XII wiek). Odnaleziono kilkanaście dziecięcych szkieletów z ozdobami. W grobach z tamtego okresu zidentyfikowano m.in. nożyk z kościaną lub rogową rękojeścią, obrączkę i kabłączki skroniowe (ozdoba kobieca). Szczątki zostaną teraz poddane dokładnej analizie, a ostatecznie złożone na cmentarzu.
Obecnie prowadzone prace archeologiczne zakończą się jeszcze w tym tygodniu. Niewykluczone, że w czasie rozbiórki kolejnych starych fragmentów jezdni Zbożowego Rynku i Wałów Jagiellońskich odkryte zostaną jeszcze kolejne ciekawe znaleziska. [Zdjęcie: ZDMiKP]