W niedzielę, 26 września br., z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej, wspólnie z Inspektoratem Wsparcia Sił Zbrojnych wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz organizuje w Bydgoszczy uroczysty pogrzeb Żołnierzy Wyklętych: ppor. Tadeusza Ośki, st. sierż. Ludwika Augustyniaka i st. sierż. Floriana Dutkiewicza. Instytut Pamięci Narodowej planuje również pochowanie zidentyfikowanego w ostatnim czasie Zbigniewa Rostka oraz osoby oznaczonej jako „N.N”, której identyfikacja nie została jeszcze zakończona.

Podczas konferencji prasowej w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim poznaliśmy szczegóły uroczystości pogrzebowych.

Rozpoczną się w bazylice pw. Świętego Wincentego à Paulo przy alei Ossolińskich 2 w Bydgoszczy, gdzie o godz. 11.00 odbędzie się msza święta pogrzebowa. Po mszy planowany jest przejazd na cmentarz komunalny przy ul. Kcyńskiej 51, gdzie odbędzie się otwarcie nowo wybudowanej Kwatery Żołnierzy Wyklętych oraz uroczysty pochówek.

Dzień wcześniej, w sobotę 25 września br. w godz. 17.00-21.00 planowane jest czuwanie przy zmarłych w auli Św. Krzyża w Domu Zgromadzenia Księży Misjonarzy przy bazylice pw. św. Wincentego à Paulo.

Mszę świętą koncelebrowaną odprawi biskup senior Wiesław Mering. - 26 września to dzień wolny od pracy. Zaplanowaliśmy to w taki sposób, aby jak najwięcej osób chętnych mogło uczestniczyć w tej uroczystości. Bazylika to obiekt bardzo duży, mieści około tysiąca osób. Przed bazyliką ustawiony będzie także telebim i odpowiednie trybuny, a więc jesteśmy przygotowani na to, że tych osób może być więcej – mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

- Data pogrzebu jest symboliczna. To wigilia rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Ta data nie jest tragiczna, lecz chwalebna. To data wielkości polskiego narodu i polskiego społeczeństwa. Nawiązująca do tego, co udało się w Polsce mimo tragedii – powiedział dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku prof. dr hab. Mirosław Golon.

---------------

Pod koniec czerwca 2018 roku na cmentarzu komunalnym przy ul. Kcyńskiej w jednej z mogił odkopano szczątki trzech osób. Badania genetyczne potwierdziły, że należą do trzech bohaterów: śp. st. sierż. Ludwika Augustyniaka ps. Cygan”, „Gustek” (1898–1946) - powstańca wielkopolskiego, żołnierza Wojska Polskiego i Armii Krajowej; śp. st. sierż. Floriana Dutkiewicza ps. „Jawor”, „Wiktor” (1900–1946) - powstańca wielkopolskiego, żołnierza Wojska Polskiego i Armii Krajowej; śp. ppor. Tadeusza Ośki ps. „Sęp” (1913–1946) - żołnierza Wojska Polskiego i Armii Krajowej. Z trzema bohaterami pochowany zostanie również śp. Zbigniew Rosatek (1930–1952) - wywiadowca, dowódca młodzieżowej organizacji niepodległościowej.