37 lat temu, 13 grudnia, władze komunistyczne zdelegalizowały wolnościowy ruch "Solidarności" i wprowadziły stan wojenny, który na długie lata pogrążył Polskę w kryzysie. Głównym punktem oficjalnych uroczystości w Bydgoszczy upamiętniającym tragiczne wydarzenia było odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamięci internowanych w Wojskowych Obozach Internowania w stanie wojennym na skwerze Pomorskiego Okręgu Wojskowego na osiedlu Leśnym.

Regionalne uroczystości upamiętniające tragiczną rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego rozpoczęły się od Mszy świętej w kościele jezuitów, której przewodniczył bp Jan Tyrawa, ordynariusz bydgoski. Po modlitwie w intencji uczestników walk o wolność ojczyzny w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę na skwerze Pomorskiego Okręgu Wojskowego na osiedlu Leśnym została poświęcona i odsłonięta tablica pamięci internowanych w Wojskowych Obozach Internowania w stanie wojennym. Prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN w Gdańsku powiedział, że ofiary stanu wojennego to nie tylko ponad 1700 młodych działaczy Solidarności, uwięzionych w Wojskowych Obozach Internowania, ale setki tysięcy Polaków. - To też nie tylko grupa stu kilkudziesięciu ofiar śmiertelnych w latach 80., to nie jest tylko kilkanaście tysięcy uwięzionych, to nie jest tylko sto kilkadziesiąt tysięcy ludzi, którzy stracili pracę, ale to jest też kilkaset tysięcy, a do końca lat 80. ponad milion, którzy opuścili kraj - wielu nie wróciło, bądź nie zdążyło wrócić - powiedział prof. Golon.

Przemawiający w imieniu więzionych w obozie pod Chełmnem, przewodniczący Stowarzyszenia "Chełminiacy 1982" Tadeusz Antkowiak stwierdził, że stan wojenny nie był mniejszym złem, a nielegalnym puczem wojskowym. - Upamiętniamy 1711 osób, które były internowane w 13 obozach na terenie całego kraju. Jest to jedna z najmniej znanych represji stanu wojennego – powiedział Antkowiak i dodał, że znakiem czasu dla Bydgoszczy jest odsłonięcie pomnika o takim przesłaniu na skwerze POW, który jest symbolem ich prześladowań. Instytucja ta utworzona w 1945 roku do 1956 roku dowodzona była przez generałów sowieckich.

W godzinach popołudniowych w sali im. Bydgoskiego Marca 1981 roku w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się uroczystość, podczas której  wręczone zostały  odznaczenia Prezesa Rady Ministrów z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, jak również medale Pro Patria, Medale Marszałka Województwa oraz „Medale Solidarności. Zasłużony dla Regionu Bydgoskiego”. W  urzędzie wojewódzkim zaprezentowano także wystawę „586 Dni Stanu Wojennego” przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej.

Obchody uświetnił muzyczny recital Dariusza Sicińskiego z Tucholi, z piosenkami z okresu stanu wojennego.

Zakończeniem uroczystości była Msza święta w intencji ofiar stanu wojennego, która odprawiona została o godzinie 18.00 w kościele oo. jezuitów przy placu Kościeleckich.