Prace przy budowie nowej Astorii zakończyły się. Miasto ma już pozwolenie na użytkowanie nowoczesnego obiektu.

Nowa Astoria stała się największym basenem w regionie.  Jego niecka ma parametry basenu olimpijskiego. Obiekt umożliwi między innymi treningi, szkolenia sportowców i pozwoli na organizację Mistrzostw Polski, Pucharu Polski, Mistrzostw Europy Juniorów: w pływaniu, piłce wodnej, pływaniu synchronicznym zgodnie z przepisami FINA. Woda w basenie będzie podgrzewana do 28 stopni. - Gdy  pozwoli na to  sytuacja epidemiczna udostępnimy ten nowoczesny obiekt mieszkańcom i sportowcom – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Kompleks Astorii składa się z budynku głównego hali basenowej (od strony ul. Królowej Jadwigi) oraz budynku hangaru na kajaki (od strony bulwaru). W całym kompleksie przy wykorzystaniu wszystkich funkcji i pomieszczeń łącznie będzie mogło przebywać ok. 1000 osób, w tym na widowni basenu ok. 500 osób. Obiektem zarządzać będzie miejska spółka Bydgoskie Obiekty Sportowe.

Główny budynek liczy 4 kondygnacje. Dwie z nich znajdują się pod ziemią. Ze względu na istniejące ukształtowanie terenu, wejścia do budynku zostało usytuowane zarówno na poziomie parteru jak i pierwszej kondygnacji podziemnej (od strony rzeki Brdy). Poziom parteru i I piętra zajmuje olimpijski basen o wymiarach 50 m x 25 m, z dnem na głębokości od 2,1m schodzącym do 6m na długości 12,5 m (umożliwiając naukę nurkowania). Basen wyposażony został w ruchomy pomost. W zależności od potrzeb może dzielić basen na dwa dowolnie mniejsze (również pełnowymiarowe 25-metrowe).

Wyjątkowym rozwiązaniem jest również ruchome dno basenu (o wymiarach 25 m x 25 m), które umożliwia zmianę jego głębokości do 210 cm oraz uzyskanie zróżnicowania głębokości w dwóch jego strefach. Dzięki takim rozwiązaniom technicznym, basen możemy podzielić na cztery strefy o różnych głębokościach, gdzie będą odbywały  się różne rodzaje zajęć.

W głównym budynku znalazło się poza tym miejsce na pełne zaplecze szatniowo–sanitarne, salę rozgrzewkową, pomieszczenia fitness, sauny, jacuzzi, siłownie, sale szkoleniowe i pomieszczenia biurowe.

Wyjątkowa jest elewacja obiektu, na której zastosowano m.in. panele ze stali kortenowskiej. W trakcie prac zachodził proces patynowania (powstawania jednolitej struktury płyt przypominającej pomarańczową rdzę). W budynku zastosowano bardzo dużo przeszkleń, beton architektoniczny oraz żywą zieloną ścianę.

W południowej części kompleksu powstał budynek hangaru na kajaki. Został wyposażony w zaplecze techniczno-socjalno-sanitarne umożliwiające prowadzenie treningu wioślarstwa i kajakarstwa. Ta część budynku zlokalizowana jest przy bulwarach i jest jednokondygnacyjna. Stropodach tego fragmentu budynku pełni funkcję tarasu widokowego na rzekę Brdę.

Budowa olimpijskiej Astorii zajęła 2 lata. Inwestycja kosztowała 102,2 mln zł, z czego 25 mln zł to dofinansowanie budżetu państwa.